Kuchyňa plná vôní, podmanivé tóny Guantanamery, úžasný rum, pravé kubánske cigary a očarujúce pláže s bielym pieskom a azúrovým morom. Ale i chudoba, odpadky a zničené kultúrne pamiatky. Aj to je obraz perly Karibiku, ktorú poznáme pod názvom Kuba.

Rum - nápoj otrokov

Kuba je najväčším pestovateľom cukrovej trstiny, z ktorej sa rum vyrába. Otroci si totiž vyrábali prvú pálenku podobnú rumu spracovaním odpadu z cukrovarov. Biely rum začal oficiálne vyrábať až obchodník Facundo Bacardi v polovici 19. storočia. Opojný mok si ihneď našiel svojich priaznivcov, a tak v roku 1910 Bacardi rum expandoval aj mimo rodnej Kuby. Avšak jej majiteľ šliapol vedľa, keď kritizoval Castrovu vládu. Následkom tohto nerozvážneho činu bolo zbavenie majetku rodiny Bacardi. Šikovný podnikateľ sa však nevzdal a našiel náhradné miesto na jeho výrobu v Portoriku.

Keď zavítate na Kubu, „kvalitné“ rumy za „dobré ceny“ vám budú núkať pouliční predajcovia na každom kroku. Nedajte sa však zlákať, ozajstné poklady nájdete len v kamenných predajniach. Je jedno, ktorú si vyberiete, v každej nájdete alkohol za rovnaké ceny. Čo tak vyskúšať sedemročný rumový likér Legendario alebo jedenásťročný Santiago de Cuba, ktorý je považovaný za jeden z najlepších kubánskych rumov? Kvalitné kubánske rumy kúpite aj na Slovensku, avšak za oveľa vyššiu cenu ako na „ostrove slobody“.

Kto nefajčí, nie je Kubánec

Navštíviť kvalitné tabakové plantáže, no predovšetkým haly, v ktorých sa vyrábajú, je zážitok na celý život. Najznámejšou značkou je Cohiba, ktorej vznik sa datuje do roku 1966. Spočiatku sa vyrábala pre samotného Fidela Castra a prezidentské návštevy z iných štátov. Od roku 1982 sú cigary tejto značky dostupné aj širokej verejnosti, avšak v limitovaných sériách. Na výrobu sa používajú len tie najlepšie tabakové listy z vybraných kubánskych fariem v oblasti Vuelta Abajo. Prvotnou podmienkou je kvalita tabaku. Znalci cigár považujú Cohiba cigary za najlepšie na svete. A aj pri kúpe cigár platí, že radšej nakupujte v predajniach ako od pouličných obchodníkov.

Paradoxne, aj v mekke tabaku sa šíria osvetové kampane, ktoré informujú o škodlivých účinkoch fajčenia. Od roku 2005 tak platí zákaz fajčenia v obchodoch, divadlách, autobusoch, reštauráciách a v iných uzavretých verejných priestranstvách. Cigary sú napriek tomu hádam najobľúbenejším suvenírom dovezeným z Kuby. Veď každý rok tu vyrobia 500 miliónov kusov týchto typických kubánskych artiklov.

Raj milovníkov veteránov

Medzi dovolenkovými fotkami z Kuby nechýbajú staré americké autá, ktoré sú pre kubánske cesty typické. Kuba počas revolúcie v roku 1959 totiž zakázala dovoz zahraničných áut, a keďže v štáte sa autá nevyrábajú, kubánske cesty brázdia pre niekoho automobilové poklady, pre iného staré vykopávky. V roku 2014 sa malo všetko zmeniť. Kubánska vláda povolila predaj nových zahraničných automobilov.

Správa by to bola vynikajúca, nebyť ceny, ktorú za autá pýtajú. Kubánci s priemerným mesačným platom 20 dolárov si vozidlá, ktorých cena sa pohybuje o 400 % vyššie ako v iných krajinách sveta, môžu len sotva dovoliť. A tak kubánskemu ľudu nezostáva nič iné, len opravovať svoje staré mašinky a turisti sa zase môžu naďalej kochať Chryslermi, Cadillacmi či sovietskymi Ladami.