Je chápavý, milujúci, starostlivý. Nekonečne trpezlivý a obetavý. Nikdy sa s vami neháda, nezvýši hlas. Tak prečo sa vám vo vrecku otvára nožík, keď vám milo oznamuje, že vám opäť zarovnal topánky v predsieni?  Nikdy sa neháda. Napriek tomu po rozhovore s ním pociťujete obrovský hnev. Iba neviete prísť na to, prečo. Veď iba opäť zabudol na rodinnú oslavu, iba odkladá veci, na ktorých vám záleží, iba sa z ničoho nič s vami už týždeň  nerozpráva?

Možno vám to trklo. Pravdepodobne máte dočinenia s pasívne agresívnym správaním. Kým zistíte, že ste jeho obeťou, môže to trvať aj roky. Dosadiť si možno partnera,  manžela, kolegu, ale aj suseda, šéfku či manželku. Pasívna agresivita postihuje mužov i ženy, hoci štatisticky sa takto správajú skôr muži. Takí, o ktorých by ste to nikdy nepovedali...

V osídlach milého správania

O pasívnej agresivite často nič netušíme, nie sme na ňu pripravené. Viac sa hovorí o fyzickej agresivite. Takmer všetky ženy vo vzťahu s pasívno-agresívnym chlapom spadnú po čase do rovnakej pasce. Sú presvedčené, že za problémy vo vzťahu sú zodpovedné ony. Vlastne nevedia, s čím majú dočinenia. „Pasívna agresivita medzi partnermi rozkladá vzťah zvnútra. Vyjadruje skrytú averziu jedného z partnerov. Pretože je skrytá, je ťažké ju odhaliť a riešiť,“ hovorí psychologička Michaela Bohunická.  Počas terapeutických sedení často na tento jav narazia náhodou a až vtedy ho identifikujú.

Problém už na začiatku

Pasívna agresivita nie je v medzinárodnej tabuľke diagnóz ako samostatná diagnóza. Nemá svoj špeciálny kód, v sekcii duševných chorôb je vedľa narcistickej poruchy alebo v kolónke s názvom: iné špecifické poruchy osobnosti. „Väčšinou má charakter manipulatívneho správania a psychického teroru,“ dodáva psychologička. Pasívne agresívni ľudia sú tí, ktorí nie sú príliš sebavedomí a snažia sa prostredníctvom takéhoto správania presvedčiť druhých o svojej nadradenosti, manipulovať s nimi, raniť ich, vrátiť im vnímané príkorie. 

Žena, ktorá žije s pasívno-agresívnym mužom, je vždy zmätená. S takým partnerom veci nikdy nie sú také, za aké ste ich doteraz považovali. Podľa medzinárodnej šesťstupňovej stupnice akútnych a chronických životných stresorov je domáce partnerské násilie stresorom piateho stupňa. „Obeť prežíva extrémnu situáciu, ktorá ju traumatizuje a má závažné bezprostredné aj dlhodobé účinky. Môžu to byť bolesti hlavy, depresia, pocity únavy, urologické a gynekologické ťažkosti, poruchy trávenia, nespavosť, bolesti v panvovej a krížovej oblasti, ale aj vážne psychické ochorenia,“ hovorí  psychologička Daša Malíková, ktorá sa venuje týraným ženám. Do podobného štádia skôr či neskôr dospeje väčšina partnerstiev s pasívno-agresívnym mužom. Žena sa buď naučí chodiť okolo chlapa ako po žeravých uhlíkoch, alebo ho opustí alebo ochorie. Títo muži vám neublížia fyzicky. Ale psychicky vás položia na samé dno.