Vzplanutie lásky na pracovisko nie je ničím výnimočným, ba často čoraz častejším javom. Zatiaľ čo mnohí ľudia na to majú negatívny pohľad, nájde sa na túto problematiku aj viacero pozitívnych názorov. Podobne je to aj z pohľadu odborníkov. Láska na pracovisku totiž prináša mnoho výhod, avšak problém nastáva, keď zamilovanosť pominie.

Čo ak to celé skončí?

Stačí jedna podniková oslava, vianočný večierok, výročná párty, narodeniny šéfa. Takéto akcie zamestnancov neuveriteľne zbližujú. Zrazu zistíte, že si skvelo rozumiete, a vzťah je na svete. No tým najťažším, čo môže zaľúbených kolegov stretnúť, je rozchod a následne nutnosť komunikovať s niekým, koho nemáte chuť vidieť, sledovať, ako sa mu začína nový vzťah. Je to citové peklo, na konci ktorého je zväčša odchod jedného z nich na iné miesto.

Psychologička Katarína Probstová síce uznáva, že láska môže pozitívne vplývať na pracovný výkon, ale negatíva môžu prevažovať: „Zaľúbenosť netrvá večne. Partneri sa snažia predvádzať najmä na začiatku, aby toho druhého získali, zaujali. Neskôr každodenné stretávanie na pracovisku aj mimo neho môže byť prekážkou. Navzájom sa o sebe dozvedia viac a znalosť dôverných informácií môže tiež vplývať na prácu. Komplikácie nastávajú, najmä ak ide o veľmi blízkych spolupracovníkov alebo o nerovný vzťah nadriadený a podriadený,“ približuje.

Zaľúbenci viac robia

Americká sexuologička Shere Hiteová si, naopak, myslí, že takýto vzťah medzi kolegami rozhodne nemusí byť dôvodom na zamyslenie či dokonca pohoršenie. Láska na pracovisku býva vraj firme prospešná: „Môže byť stimulujúca pre rast, výkon a kreativitu.“ Zaľúbení jedinci sa totiž do práce v takomto prípade tešia. Okrem toho, že sa snažia byť pekne oblečení, upravení a nezriedka začnú dokonca inak voňať, chcú sa zapáčiť aj tým, že vyniknú nad kolegami. Originálnou myšlienkou alebo aspoň výborným nápadom.

Z pohľadu produktivity práce na začiatku vzťahu pracovný výkon rastie. Čo viac si firmy môžu želať? Odborníci zo švédskej univerzity Linköping navyše zistili, že láska na pracovisku nerobí šťastnými iba zaľúbencov. Spokojný môže byť aj šéf. Firmy, v ktorých sa flirtuje, vykazujú menšiu práceneschopnosť zamestnancov a vďaka láske aj lepší zdravotný stav zamestnancov.