Veriť alebo neveriť človeku, ktorý práve sedí pred vami a čosi vám oznamuje? Náš manuál vám poradí, ako lepšie prečítať ľudí, či už ide o vašich najbližších alebo obchodného partnera. Neverbálnu komunikáciu pochopíte inak.

Gestá

Určite ste už niekedy čítali, že ruky na prsiach znamenajú uzavretosť a odstup, založené ruky na temene hlavy v kombinácii s ležérnym sedom zase ukazujú na prevahu. Isto, gestá sa dajú pretlmočiť, ale takéto jednoduché to nie je. Postoj so založenými rukami totiž môže hovoriť aj banálnu vec – že je nám zima. A tak sa chúlime. Signály sú teda vierohodné, len keď si budete všímať, v akom kontexte sa používajú. Skúste sa napríklad pýtať sami seba: vykračuje si aj inokedy s takým vypätým hrudníkom, čo je známka veľkého ega, alebo sa tak prezentuje len na tejto schôdzke? Nezaškodí niečo vedieť o neverbálnej komunikácii, na druhej strane len čo si o nej človek veľa prečíta, príde o to cenné, a síce o intuitívnu schopnosť vnímať veci.

Verte intuícii

Intuícia sa označuje ako duchovná schopnosť, ktorá nevysvetľuje, ale ukazuje výslednú odpoveď. Nedáva nám ju pritom v podobe myšlienok, ale pocitov. „Určite si vybavíte situáciu, kedy ste z niekoho ,nemali dobrý pocit‘ a potom sa ukázalo, že dotyčný človek bol skutočne problémový,“ hovorí psychológ Michal Walter. Intuíciu popisuje nasledovne: keď váhate či to, čo cítite, je produkt rozumu alebo intuície, pamätajte, že intuícia prichádza vždy skôr než rozum. Pokiaľ vaše pocity začali prichádzať až počas racionálnej analýzy, nejde väčšinou o intuíciu, ale o pocity vyvolané rozumom. Ak máte nejaký pocit alebo vnem a musíte nad ním premýšľať, nie je to väčšinou posolstvo intuície, ale výplod mysle. Intuícia prichádza skôr, než sa stačíte zamyslieť.

Haló efekt

Pojem haló efekt, teda skreslené hodnotenie podľa prvého, ale nápadného dojmu, asi určite poznáte. Ľudský mozog je v tomto neoblomný a eliminovať haló efekt sa, bohužiaľ, nedá. „Haló efektu sa nedá zabrániť, skôr je potrebné si uvedomiť, že existuje, a to ako v zmysle vlastnej prezentácie, tak v zmysle pôsobenia ostatných na mňa,“ vysvetľuje psychológ. Rovnako dôležité je počítať aj s vplyvom predbežných informácií, ktoré o človeku máme od našich známych, z médií alebo sociálnych sietí. „Tomu sa dá vyhnúť jedine osobným kontaktom, keď pokiaľ možno bez predsudkov posúdime vlastnosti a schopnosti konkrétneho človeka. Len naivný a hlúpy človek dnes stopercentne verí tomu, čo vidí alebo si prečíta v médiách,“ dodáva odborník.

Vnútorný hlas

Dôležitejšie ako slová alebo neverbálne signály je celková energia, ktorú cítite nielen počas schôdzky s dotyčným, ale aj po nej. Usmievate sa, keď kráčate zo schôdzky? Máte chuť okamžite sa vrhnúť do vecí, o ktorých ste hovorili? Cítite prílev energie? Ste príjemne naladení, alebo ste v depresii? Nechajte chvíľu pôsobiť prirodzený vnútorný hlas, ktorý vám vie dať potrebnú spätnú väzbu a odpovedať na veci, ktoré ste si trebárs nestačili ujasniť počas stretnutia. Funguje to však len pri tom predpoklade, že ste zdravo sebavedomý človek, ktorý sa dokáže odpútať od takých emócií, ako je napríklad závisť. To je trebárs v prípade, že ste práve skončili schôdzku s človekom oveľa úspešnejším ako ste vy, a máte tendenciu hodnotiť ho negatívne len preto, že on si splnil svoj sen a vy nie.

 

Foto: Shutterstock