Podľa odborníkov sa väčšina infekcií koronavírusom prenáša pri kašľaní alebo kýchaní, teda priamou kvapôčkovou infekciou, ktorá sa dostáva do ovzdušia. Nie je to však jediný spôsob, ako sa môžete nakaziť. Správna ochrana by mala byť na prvom mieste - ide predsa o zdravie nielen vás, ale aj vašich blízkych.

Odborník na zdravotnú bezpečnosť a lekár z americkej Johns Hopkins University, Amesh Adalja, upozorňuje, že aj kontakt s kontaminovanými povrchmi môže priniesť riziko nákazy. Koronavírus totiž dokáže prežiť na povrchoch niekoľko hodín až dní.

Ak sa dotknete kontaminovaného povrchu, neznamená to infikovanie COVID-19. Ale ak sa potom dotknete úst, nosa alebo očí, môžete preniesť vírus na citlivé miesta, čo mu umožní vstup do tela a spôsobí infekciu. Ako teda zabrániť infekcii koronavírusom?

NEdotýkajte sa tváre

Dodržiavanie správnej a pravidelnej hygieny rúk je primárnym faktorom prevencie proti koronavírusu. Šíreniu infekcie však môžete predísť aj minimalizovaním dotykov tváre. Nedotýkajte sa tváre, ak ste sa predtým dotýkali iných povrchov ako sú kľučky, tlačidlá, zábradlia, stoly a najmä kovové povrchy. 

Predtým, ako sa dotknete tváre, umyte si ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd, alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky s najmenej 60 percentami alkoholu. Ak používate dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu, nezabudnite ho vtierať dovtedy, kým ruky nebudú úplne suché.

NEdotýkajte sa povrchov končekmi prstov

Prsty sú časťou ruky, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou prenáša vírus, pretože sa najčastejšie používa na dotyk nosa alebo úst. A práve končeky prstov sú prvotným miestom pre „zachytenie“ vírusu z kontaminovanej  plochy. Ak to nie je nutné, nepoužívajte na vykonávanie činností končeky prstov. Pri stlačení tlačidla vo  výťahu použite napríklad pero alebo iný predmet. Nedotýkajte sa kľučiek a dvere otvárajte lakťom alebo chrbtom ruky.

NEdotýkajte sa svojho mobilného telefónu

Predtým, ako sa dotknete mobilného telefónu, si vždy umyte ruky. Mobilné telefóny nemusia byť kontaminovanými povrchmi, ale štúdie ukázali, že aj oni môžu prenášať baktérie a vírusy. Mobilný telefón držíte v ruke takmer po celý deň, a tak sa každý vírus z vonkajšieho prostredia môže pomocou rúk preniesť aj na mobilný telefón.

Preto sa odporúča mobilný telefón vydezinfikovať vhodným dezinfekčným prostriedkom, po dobu aspoň 30 sekúnd. Nefunguje to stopercentne, no je to lepšie, ako si na displeji pestovať semenisko nečistôt a baktérií. Najúčinnejší spôsob "dezinfekcie" mobilu je UV žiarením. Existujú na to špeciálne prístroje, niečo ako "soláriá" pre telefóny a stoja cca 50 eur.

Noste pri sebe vreckovky

Ak nemáte čas si ísť umyť ruky pri každom dotyku nejakého povrchu, ktorý môže byť infikovaný, noste so sebou vždy balík jednorázových vreckoviek. Môžete ich použiť na otvorenie dverí alebo uchopenie zábradlia, alebo aj na iné rôzne plochy, ktoré môžu predstavovať riziko nákazy. Pri použití vreckovky zamedzíte prenosu vírusu na ruky, a tým pádom aj ďalej do tela. Nezabudnite použitú vreckovku zakaždým vyhodiť.

 

Foto: Shutterstock