Páni to nemajú jednoduché. Buď sú v práci a od svojich žien počujú, že sa deťom nevenujú, alebo v práci nie sú a zase sa na nich okolie podozrievavo pozerá, čím že sa to živia, keď môžu tráviť dni s deťmi na ihrisku. Ako nájsť rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom bez toho, aby ste nič z toho nezanedbali?

Je to jednoduché, tvrdia psychológovia. Kariére sa plne venovať do doby, kým si založíte rodinu, potom zvoľniť a v nasledujúcich rokoch si vždy nájsť čas na púšťanie drakov, večerné kúpanie, uspávanie ratolestí. Lenže hypotéka sa na podobné plány nepýta, rovnako ako platenie školného a ďalšie požiadavky sveta, v ktorom žijeme.

Psychológovia síce radia, vy by ste však mali nájsť rovnováhu medzi oboma. Venovať sa práci tak, aby ste ju dostatočne zabezpečili, zároveň si však povedať, že občas sú momenty, kedy sa pred deťmi do práce zašívate, pretože si nedokážete predstaviť, že by ste s nimi mali ísť na očkovanie k lekárovi, že by ste mali zamestnávateľovi povedať, že si beriete na dva týždne ošetrovné atď.

A máte tu predsavzatie na nasledujúci rok. V práci nenápadne uberte a voľný čas venujte rodine. Uvidíte, že to ocenia nielen vaše deti, ale predovšetkým manželka, ktorej sa s vašou pomocou na dosah výrazne uľaví. Na tému, ako delí svoje povinnosti, sme vyspovedali Jána Daňhelku, hydrológa a otecka dvoch dcér.

Všetko v rovnováhe

„Rodina má prednosť, na druhej strane ma moja práca baví a nemám povahu na to, aby som ju zanedbával,“ začína svoje rozprávanie Ján Daňhelka. „Našťastie, dievčatá majú celkom dobre nastavený denný režim, takže ráno zvládam Amálku odviesť do škôlky a večer dorazím tak, že sa aspoň 1,5 až 2 hodiny ‚vidíme‘, čo zahŕňa i kúpanie a uspávanie.