Radi klebetíte? Ak je tomu tak, vôbec sa za to nemusíte hanbiť. Odborníci totiž zistili, že klebety v skutočnosti nie sú len negatívnym javom na ventilovanie emócií. Práve naopak. Sú formou istého spoločenského procesu a čo najdôležitejšie - všetci ich dokážeme využiť vo svoj prospech. Ako? Prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

Poďme si to preniesť do praxe. Môže to bude znieť neuveriteľne, ale podľa štúdií trávime približne 52 minút denne diskusiou o niekom s niekým iným, inak povedané ohováraním alebo klebetením. Okrem toho je dokázané, že každá žena posunie jednu klebetu minimálne trom ďalším a to je príčinou neustáleho kolotoča. A čo je na tom? Veď to, že niekomu povieme čo si o danej osobe myslíme ešte nikoho nezabilo. Ba práve naopak. Zistilo sa, že to môže mať veľmi prospešný účinok na psychické zdravie. Ako je to možné?

Existuje stereotyp, že klebety sú len zlé, negativistické a ich hlavnou úlohou je poškodiť niečiu reputáciu. V skutočnosti sa však ukazuje, že sú dôležitou súčasťou nášho každodenného života. A hlavne - ohovárame z nejakého dôvodu.

Podstata ohovárania

Psychologička Megan Robbinsová z Kalifornskej univerzity, spolu so svojimi kolegami urobila prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ako často a koľko ľudia zvyčajne hovoria o iných. Tím študoval rozhovory 467 ľudí, ktorí súhlasili s používaním nahrávacích zariadení. Výsledky výskumu skutočne prelomili niektoré stereotypy o klebetení. Prvým, už spomenutým faktom bolo čas, ktorý ohováraniu venujeme - čo tvorí asi 52 minút z jedného dňa. No druhý fakt bol omnoho zaujímajší a prekvapujúcejší. Prieskum totiž vyvrátil hypotézu, že ohováranie je čisto negatívny jav. Psychologička Robbinsová so svojim tímom zistili, že len 15 % zo všetkých klebiet je negatívnych.