Hovorí sa, že pred búrkou je vždy najväčší pokoj. Platí to aj pre partnerské vzťahy? Mali by sme zbystriť pozornosť, keď náš partner začne zrazu, z ničoho nič „sekať dobrotu“? Alebo by sme mali byť, naopak, rady a z novej situácie sa pokúsiť vyťažiť maximum?

Zmeny správania

Zmena správania môže nastať u oboch partnerov. Obe pohlavia môžu začať takzvane „sekať dobrotu“. Oveľa častejšie sa však o sekaní dobroty hovorí v súvislosti s mužmi. Keď sa zídu kamarátky pri káve, celkom prirodzene sa bavia o tom, ako sa ich partneri správajú, preberajú všetky ich chyby a nedostatky a všímajú si tieto väčšie alebo menšie zmeny k lepšiemu alebo k horšiemu. 

Muži sa o ženách tiež bavia, ale inak. Spojenie „sekať dobrotu“ z ich úst možno počujete, ale oveľa pravdepodobnejšie v súvislosti s deťmi. Len máloktorý muž takto hovorí o svojej partnerke. Rozhodne sa vám nestane často, že by ste ho počuli povedať: „Už som ani nedúfal, ale moja žena konečne začala sekať dobrotu.“ 

Hlavne zodpovednosť

Pre niektoré ženy je „napravený“ partner taký, ktorý konečne pochopil, že veta „ten kôš tu už stojí odvčera“ v skutočnosti znamená „vynes kôš s odpadkami“. A nielen, že to pochopil, ale aj neodporuje a urobí, čo od neho partnerka chce.

Pre iné ženy začne partner sekať dobrotu až vo chvíli, keď dá napríklad prednosť rodine pred kamarátmi a keď začne plniť, čo sľúbil: „Ja už od svadby bojujem s manželovou neschopnosťou plniť sľuby a aj malou zodpovednosťou vo vzťahu ku mne a deťom. Nie je s ním nuda, ale občas treba byť pre deti autoritou,“ hovorí Tereza.

Prečo chcú ženy viac?

Jedným z dôvodov je fakt, že ženy si v detstve vysnívajú princa na bielom koni, a potom ho hľadajú aj v skutočnom živote. Prípadne sa snažia princa vydolovať zo svojho, zatiaľ nedokonalého, partnera. Vo svojej podstate je to úplne racionálne správanie. Žena je tým, kto deväť mesiacov nosí dieťa a je s ním úzko zviazaná ešte dlho po pôrode, preto sú jej väčšie nároky na životného partnera a otca jej detí pochopiteľné.

Muži si podľa psychológa dievčatá svojich snov podobným spôsobom nevysnívajú. Takisto majú konkrétnu predstavu, ako by mala partnerka v ideálnom prípade vyzerať a aká by mala byť, čo sa správania týka, ale nelipnú na tejto predstave.

Jadro problému