Nemusíte vstávať päťkrát denne za svitania a na rozloženej podložke zaujímať dokonalé jogové pozície. Nie je ani potrebné, aby ste prepadli hlbokému tantrickému učeniu. Joga je tu pre každého a môže byť aj cestou, ktorá vás privedie k zmenám v prežívaní sexu. Ako to spolu súvisí?

K lepším sexuálnym zážitkom totiž joga nevedie iba cez samotné fyzické cvičenie. Jej vplyv na uvoľnenie kĺbov, posilnenie a natiahnutie svalov celého tela, čo sa hodí nielen pri sexuálnych hrách, je, samozrejme, nesporný. Okrem toho mnoho jogových pozícií zvyšuje prietok krvi v oblasti panvy, čo sa pri sexe tiež cení. Človek, navyše, vďaka pravidelnému cvičeniu lepšie ovláda svaly panvového dna ako aj pohlavné orgány, a to prispieva k silnejšie prežívanému orgazmu. Joga učí aj relaxovať a odstraňovať napätie v svaloch, vďaka čomu sa orgastický zážitok môže šíriť po celom tele.

Tu a teraz

Nejde však o to, keď sa s ľahkosťou naučíme zaujať najrôznejšie a na prvý pohľad krkolomné asány, že ich budeme prenášať aj do našej sexuálnej praxe a v rámci nej zaujať podivuhodné artistické pozície. To môže predstavovať skôr akýsi vedľajší (a iste zaujímavý, príjemný a v neposlednom rade zábavný) produkt a bonus navyše. To podstatné je, že joga nás učí prežívať prítomný okamih. Učí nás byť plným vedomím tu a teraz. Jogová prax nám umožňuje znova nadviazať vzťah so svojím telom a umožniť načúvať jeho potrebám. Schopnosť naplno prežívať okamihy tu a teraz,  ktoré môžeme vďaka joge naplno rozvinúť, môže vo svojich dôsledkoch viesť k intenzívnejšie prežívanému sexu. Zapamätajte si teda – kľúčová je schopnosť byť prítomným a nasmerovať energiu do prítomného okamihu.

Tak isto, ako každý iný prítomný okamih, sa sexuálny zážitok odohráva v priestore „tu“ a v čase „teraz“ a ak sa má prežívať v plnej intenzite a skutočne, nemali by sme sa pri ňom nechať vyrušovať myšlienkami, ktoré sem nepatria. Nech už sú  to zážitky z minulosti  typu neodovzdala som projekt v práci,  ktorý už šéf niekoľkokrát urgoval a deťom som zabudla zaplatiť školu v prírode. Alebo budúce predstavy, plány, úlohy ako, čo kúpiť svokre na narodeniny alebo kto ráno pôjde so psom von. Sústredením sa na dych nám joga pomáha upokojiť myseľ a koncentrovať sa na prítomnosť a na svoje telo, čo môžeme využiť aj pri sexe, jeho nerušeným prežívaním a možno aj lepším splynutím s partnerom.