Atmosféra farebného lístia, hrubých svetrov a horúcej čokolády môže byť dokonalá idylka, ale skôr na fotkách ako v realite. Prebudiť sa do tmavého zachmúreného rána a usmievať sa pritom, to nie je také jednoduché, ako to vyzerá vo filmoch.

Zas tu máme jeseň

A teraz nemyslíme tú peknú, farebnú s teplými slnečnými dňami, hoci aj taká miestami môže byť. Predstavu toho, že nás teraz čakajú sivé mesiace, nezachráni ani ten najkrajší sveter. A keď aj, tak len na chvíľku. Neberte to v zlom, aj my jeseň milujeme. Celé leto sa vždy tešíme na to, ako sa konečne ochladí a budeme môcť vytiahnuť také to prechodné vrstvené oblečenie. Vždy sa tešíme z prvých tekvíc, teplých polievok a vône jesenného lesa. Ale niekde uprostred toho tešenia sa vždy neúprosne objaví aj melanchólia. Zrazu nám začnú chýbať tie dni, keď sme von mohli vybehnúť len v ľahkých šatách. Zrazu ten každodenný dážď nie je taký romantický, ako sme si vysnívali. Zrazu je všetko také chladné. Ale nevešajte hlavu a poďte s nami privítať jeseň v tej najlepšej možnej forme.

Von za každého počasia

Všetky tie rady o posilňovaní imunity a dostatočnom prijímaní vitamínov sú pravdivé. Pobyt na čerstvom vzduchu a ešte viac v prírode, má naozaj blahodarné účinky na celý organizmus. Zlú náladu či nevydarený deň naozaj môžete vychodiť. Jediné, čo vám pri tom nesmie chýbať, je vlastná vôľa a presvedčenie, že to tak naozaj bude. Aj keď sa vám vôbec nechce, a hľadáte dôvody prečo nie a nie prečo áno, ale v duchu viete, že keď sa vydáte napospas chladu a vlastnej pohodlnosti, tak vám to prinesie pozitívne myšlienky, potom ste na správnej ceste a vaša je- seň bude pravdepodobne pestrofarebná. A čo ak je tá vlastná vôľa na míle ďaleko? Skúste na to ísť postupne, krok za krokom. Najprv len pár metrov okolo vlastného bydliska. A postupne pridávajte. Alebo si určite cieľ, vďaka ktorému bude aj tá prechádzka o čosi milostivejšia. Čo tak výborná kávička v kaviarni na druhej strane mesta? Každý krok sa počíta. A vaše telo aj myseľ sa vám na počkanie odvďačia.

Otužovanie pre každého

Možno si pod pojmom otužovanie hneď predstavujete dieru vyrezanú v zamrznutom jazere, do ktorej sa treba ponoriť až po uši a vydržať aspoň pár minút. Ale ubezpe- čujeme vás, že tento štýl otužovania je naozaj len pre pokročilých. Vy si pokojne vystačíte aj s vlastnou kúpeľňou a studenou vodou. Taká obyčajná chladná sprcha dokáže zázraky! Na začiatok možno stačí, ak postupne prejdete z teplej vody na studenú a vydržíte v nej aspoň minútu. Dýchajte, zatvorte pri tom oči a sústreďte sa na konkrétny okamih. Otužovanie vás zázračne zbaví všetkých myšlienok a budete vnímať len svoj dych a to, ako studená voda pôsobí na vaše telo. Budete tu a teraz. Takto vyzerá začiatočnícke otužovanie, ktoré neskôr pokojne môžete premiestniť aj do vonkajších vodných plôch. Jeseň je ideálne obdobie na to, aby ste sa do toho pustili. Najlepšie v spo- ločnosti rovnako naladených ľudí, vďaka ktorým sa odvážite vydať napospas novým nepoznaným pocitom šťastia, ktoré po otužovaní vždy ako zázrakom rozkvitnú.