Deti a my - Claim
Jeden krém nestačí: Tipy, ako ochrániť pokožku pred slnkom pri letných aktivitách

Myslíte si, že si vám na celé leto stačí jeden ochranný krém? To je veľký omyl. Optimálnu ochranu a zdravo bronzovú pokožku docielite tak, že prispôsobíte výber opaľovacieho krému štýlu svojej dovolenky. Poradíme vám, ako na to.

Plážová relaxácia

Ak je náplňou vašej ideálnej dovolenky pasívny odpočinok na pláži a celodenné (dosť nezdravé) ležanie na slniečku, vyberajte opaľovací prípravok naozaj poriadne. Dôležité je používať krém s vysokým SPF, najmä, keď na priame slnko vyrážate prvý raz, a tento pravidelne každé dve hodiny reaplikovať. Každé otočenie na ležadle a potenie totiž spôsobujú otieranie ochrannej vrstvy. Chráňte sa aj v tieni. Slnko prechádza aj tkaninou a navyše sa pod slnečník dostane aj odrazom od piesku alebo trávy. V záujme vlastného zdravia prerušte slnenie sa aspoň medzi 12. a 15. hodinou.

Ako sa chrániť: Extra starostlivosť venujte rukám, výstrihu a perám. Oči chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom (označenie CE), vlasy klobúkom alebo špeciálnym sprejom s UV filtrom.

Náš tip: Na telo a tvár používajte dva rôzne typy opaľovacích krémov. Pleťové prípravky bývajú jemnejšie, obsahujú výživné látky a ich SPF by malo byť vyššie. Len tak predídete nežiaducemu vzniku pigmentových škvŕn alebo alergickým reakciám. 

Športové vyžitie

Ak dávate prednosť aktívnej dovolenke plnej pohybu či už na bicykli, golfovom ihrisku alebo hrou plážového volejbalu, nezabudnite si okrem športovej výbavy pribaliť aj správnu slnečnú ochranu. Aktivity, pri ktorých sme vonku, spôsobujú samozrejme potenie, takže nutnosťou je použitie prípravku odolného voči vode s vysokým SPF, ktoré ochráni pokožku aj proti intenzívnejšiemu slnku a jeho odrazu od plochy, ako je piesok, betón alebo tráva.

Ako sa chrániť: Majte neustále poruke praktickú tyčinku, ktorou môžete počas chvíľky ochrániť miesta, ktoré sa otierajú alebo potia najčastejšie, ako je krk, čelo, nos, pery alebo uši. Na hlave by vám nikdy nemala chýbať šiltovka alebo klobúk.

Náš tip: Pot, vrstva krému či precitlivenosť môžu na pleti narobiť neplechu. Na ochranu a starostlivosť o tvár preto zvoľte ľahšie opaľovacie emulzie určené na alergickú pleť alebo na pokožku so sklonom k akné. 

Vodné hry

Vodné športy - potápanie, surfing alebo plávanie - sú skvelým vyžitím s pozitívnym dopadom na telo aj dušu. Bohužiaľ, pre pokožku predstavujú nemalé riziko. Keď sme vo vode, slnko na nás pôsobí zhora a súčasne odrazom od hladiny zdola. Lúče navyše prechádzajú aj vodnou hladinou, takže úplne v bezpečí nie sme ani pri potápaní. Na ochranu preto voľte prípravky odolné voči vode a náter opakujte po každom utretí tela uterákom, ktoré efekt krému znižuje. Ak sa vodným športom venujete pravidelne, vhodnou investíciou sú špeciálne odevy s UV filtrami.

Ako sa chrániť: Okrem tváre sú na spálenie vo vode najviac náchylné ramená, preto im pri aplikácii opaľovacieho krému venujte zvláštnu pozornosť. Nezabúdajte ani na vlasy, ktoré vplyvom vody a slnka tiež veľmi trpia. V lete ich preto ošetrujte šampónmi a kondicionérmi s obsahom UV filtrov a aspoň raz za mesiac použite regeneračnú masku.

Náš tip: Dlhodobý pobyt vo vode pokožku dehydruje. Keď k tomu pridáme soľ z mora alebo chlór z bazéna, negatívny efekt sa násobí. Po každom pobyte vo vode sa preto dôkladne umyte v sprche a po návrate domov pokožku ošetrite hydratačným telovým mliekom, ktoré jej dodá stratenú vlahu.

Cesty za poznaním

Môže vám pripadať, že počas návštev historických pamiatok alebo kultúrnych akcií v meste si slnko veľmi neužijete, je však fakt, že lúče pália rovnako silno a navyše je tu ešte jeden negatívny faktor – mestské znečistenie vzduchu. Smog a nečistoty totiž produkujú voľné radikály, ktoré narúšajú štruktúru pleti a urýchľujú jej starnutie. V kombinácii so žiarením tak násobia možné riziká poškodenia pokožky. Pri výbere slnečnej kozmetiky preto voľte prípravok, ktorý je ľahký, bez obsahu olejov (môžu upchávať póry) a s vysokým obsahom antioxidantov. 

Ako sa chrániť: Pred poznávacím výletom aplikujte opaľovací krém na celé telo rovnako, ako by ste nanášali bežné telové mlieko. Všade a v dostatočnom množstve. Zvláštnu pozornosť venujte nohám, pretože odraz žiarenia od chodníkov výrazne zvyšuje riziko ich spálenia. Vlasy chráňte klobúkom alebo ochranným sprejom s SPF.

Náš tip: Na tvár môžete namiesto klasického opaľovacieho krému použiť tónovaný, ktorý vás ochráni pred slnkom a súčasne pokožku vyhladí a zjednotí jej farbu. Na pery použite špeciálnu tyčinku s UV filtrami a radšej sa vyhnite leskom, ktoré môžu žiarenie odrážať a poškodiť tak pokožku okolo úst.