Myslíte si, že si vám na celé leto stačí jeden ochranný krém? To je veľký omyl. Optimálnu ochranu a zdravo bronzovú pokožku docielite tak, že prispôsobíte výber opaľovacieho krému štýlu svojej dovolenky. Poradíme vám, ako na to.

Plážová relaxácia

Ak je náplňou vašej ideálnej dovolenky pasívny odpočinok na pláži a celodenné (dosť nezdravé) ležanie na slniečku, vyberajte opaľovací prípravok naozaj poriadne. Dôležité je používať krém s vysokým SPF, najmä, keď na priame slnko vyrážate prvý raz, a tento pravidelne každé dve hodiny reaplikovať. Každé otočenie na ležadle a potenie totiž spôsobujú otieranie ochrannej vrstvy. Chráňte sa aj v tieni. Slnko prechádza aj tkaninou a navyše sa pod slnečník dostane aj odrazom od piesku alebo trávy. V záujme vlastného zdravia prerušte slnenie sa aspoň medzi 12. a 15. hodinou.

Ako sa chrániť: Extra starostlivosť venujte rukám, výstrihu a perám. Oči chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom (označenie CE), vlasy klobúkom alebo špeciálnym sprejom s UV filtrom.

Náš tip: Na telo a tvár používajte dva rôzne typy opaľovacích krémov. Pleťové prípravky bývajú jemnejšie, obsahujú výživné látky a ich SPF by malo byť vyššie. Len tak predídete nežiaducemu vzniku pigmentových škvŕn alebo alergickým reakciám. 

Športové vyžitie

Ak dávate prednosť aktívnej dovolenke plnej pohybu či už na bicykli, golfovom ihrisku alebo hrou plážového volejbalu, nezabudnite si okrem športovej výbavy pribaliť aj správnu slnečnú ochranu. Aktivity, pri ktorých sme vonku, spôsobujú samozrejme potenie, takže nutnosťou je použitie prípravku odolného voči vode s vysokým SPF, ktoré ochráni pokožku aj proti intenzívnejšiemu slnku a jeho odrazu od plochy, ako je piesok, betón alebo tráva.

Ako sa chrániť: Majte neustále poruke praktickú tyčinku, ktorou môžete počas chvíľky ochrániť miesta, ktoré sa otierajú alebo potia najčastejšie, ako je krk, čelo, nos, pery alebo uši. Na hlave by vám nikdy nemala chýbať šiltovka alebo klobúk.

Náš tip: Pot, vrstva krému či precitlivenosť môžu na pleti narobiť neplechu. Na ochranu a starostlivosť o tvár preto zvoľte ľahšie opaľovacie emulzie určené na alergickú pleť alebo na pokožku so sklonom k akné.