Aké priezvisko mám používať po svadbe? Pred dvadsiatimi rokmi by táto otázka napadla málokomu, dnes ju ženy riešia rovnako vážne ako iné dôležité rozhodnutia. Zdá sa, že tradičnému modelu, keď si žena berie mužovo priezvisko, odzvonilo. Prečo ženy nechcú prijať manželovo priezvisko a prečo si niektorí muži dokonca dobrovoľne berú priezviská svojich nežnejších polovičiek?

Zamilujme sa do odlišnosti

Odborníci považujú diskusiu o priezviskách za súčasť života vo vyspelej spoločnosti. „Viem si predstaviť, že ženy sa budú čím ďalej, tým viac zamýšľať nad tým, čo všetko zmena priezviska obnáša – od praktických vecí typu výmena občianskeho preukazu až po prácne hľadanie mena pri stretnutí spolužiakov zo strednej školy,“ približuje genderová lingvistka Jana Valdrová.

„Keď na to nazrieme z čisto praktickej stránky: zmena priezviska je komplikácia. Aby ženy túto komplikáciu podstúpili, musia vedieť prečo a musia si to samy vedieť odôvodniť,“ vysvetľuje odborníčka. Navyše, žijeme v dobe, keď sa polovica manželstiev končí rozvodom a ďalšie plnia len papierovú funkciu.

Ak ženy pristúpia na zažité pravidlo „priezvisko po manželovi“, koľko z nich sa dostane do situácie, že majú meno človeka, s ktorým ich spája pár spoločných rokov, možno deti, ale nič viac? Možno to nie je problém, na ktorom stojí celý svet, ale – ak ste sama v takej situácii – skúste sa zamyslieť, ako to pohne s pocitmi človeka, jeho vzťahmi či pohľadom do budúcnosti.

Meno ako značka

Mať dve priezviská už dávno nie je len výsadou celebrít, nechávajú si ich ženy naprieč spoločenským spektrom. „U niektorých ide o výraz túžby po nezávislosti, u iných skôr o túžbu po originalite. Iné ženy majú prozaickejšie dôvody: presadili sa ako umelkyne, športovkyne, podnikateľky a chcú si nechať svoje meno ako súčasť ‚značky‘,“ hovorí psychologička Zuzana Lišková. Kariéra ženskej časti populácie sa za socializmu príliš nenosila. Ženy sa vydávali pred dvadsiatkou, možno krátko po nej a prijať priezvisko manžela bolo samozrejmé.

Žena v socializme poskytovala mužovi servis, bez ktorého nechcel byť, čo držalo pokope aj partnerstvá, ktoré dávno nefungovali a v dnešnej dobe by sa bez diskusie rozpadli. A je to práve aj táto nestálosť vzťahov, čo môže za to, že ženy začínajú vidieť svoje priezvisko ako niečo, čo nutne nemusia odovzdať pri svadbe. Zdvojeným priezviskom si ženy zachovávajú svoju pôvodnú identitu, zároveň však priznávajú vzťah k nejakému mužovi.