Otázka monogamie sa v súčasnom svete začína otvárať čoraz viac. Je vôbec zdravá a pre človeka prirodzená? Alebo sme verní zbytočne a radšej by sme si mali užívať kde sa dá? Pohľad odborníkov je v tomto prípade skutočne zaujímavý.

Časy sa menia a s nimi aj človek. Sexuálny podtón na nás číha už asi zovšadiaľ, médiá sú preplnené sexom a pracovný či spoločenský tlak nás núti občas vypustiť paru. Dostávame sa do bodu, kedy začíname rozmýšľať kde a odkedy je v nás vpísané pravidlo monogamie a či je to tak vôbec správne. Je to v našej prirodzenosti? Chceme byť skutočne verní alebo sme si na len jednoducho zvykli? 

Monogamia ako produkt evolúcie

K monogamnému spôsobu života sme akosi nepatrne dospeli aj vďaka evolúcii. Sexuálny život len s jedným partnerom výrazne znižuje riziko pohlavných ochorení a zlepšuje stabilitu života. No napriek všetkým týmto benefitom vedci zistili, že monogamia pre človeka v skutočnosti nie je prirodzená a vychádza len z dlho zaužívaných spoločenských konvekcií. Ako je to možné?

Vysvetľujú to takto. V ríši cicavcov, do ktorej bezprostredne patrí aj človek, existuje len 3 - 5 % druhov z vyše 5000, ktoré žijú monogamný život. Už len to je jeden z dôvodov, prečo je pre nás takéto spolunažívanie neprirodzené. Najlepšie to vidno na našom blízkom predkovi - šimpanzovi bonobo, s ktorým má človek až 98,4 % DNA rovnakú. Či už veríte na evolúciu alebo nie, je dokázané, že tento druh šimpanza „nedokáže“ sexuálne žiť len s jednou samicou a jeho prirodzené pudy sú oveľa komplexnejšie. Len pre zaujímavosť, zo zvieracej ríše sú skutočne monogamné azda iba husi, ktorých ani smrť nerozdelí a ostávajú cudné aj po smrti svojho partnera. U ľudí je to však čoraz zriedkavejšie.

Neprirodzená, ale zaužívaná

Zaujímavé evolučné zistenia sú však napriek dôkazom značne neakceptované. Každý prieskum verejnej mienky opakovane potvrdzuje, že väčšina ľudí v monogamiu verí, chce v nej žiť a neveru odsudzuje. Podľa konzervatívnych amerických odhadov, napriek tomu prežilo alebo prežíva 60 percent mužov a 40 percent žien mimomanželský vzťah.