Nájsť tú pravú lásku môže byť dnes naozaj náročné. Môže za to obrovské množstvo možností pri výbere partnera, čo často spôsobuje naše nadmerné požiadavky a následné veľké sklamanie. Dá sa vôbec dostať z tohto začarovaného kruhu?

Utrpenie voľby

Ako nájsť toho pravého či pravú, to je dilema mnohých. Veľa ľudí si myslí, že na svete existuje niekoľko spriaznených duší, s ktorými sme kompatibilní. Dnes máme „na výber” nie dvoch adeptov či kandidátky, ale sú ich desiatky. Stačí, ak hľadanie uchopíme ako projekt a usilovne prezeráme aplikácie, posúvame prstom profily, vyhľadávame spoločenské akcie či cestujeme – ľudia sú všade.

Človek sa rozhoduje rýchlejšie, ak nemá veľa možností. Prílišný výber nás paralyzuje a stresuje a paradoxne viac pri rozhodovaní trpíme, keďže nám nikto nezaručí, ako náš výber dopadne. Problém je, že si voľbou partnera chceme byť istí a je veľmi ťažké dôverovať si v niečom, o výsledku čoho sami nerozhodujeme.

Zoznamka masíruje ego

Zoznamkový kolotoč sa zbesilo otáča aj preto, že ľudia majú menej času. Na seba aj na lásku. Okrem (väčšinou) príjemného fyzického aktu nám však ide predovšetkým o masáž ega, pozornosť, pocit validácie, že sme pre niekoho atraktívni a počúva nás či objíme, aj keď len na chvíľu. Nezávislý sex je však aj o novosti, trochu o rebélii, vzrušení, schopnosti sa prekvapiť.

Sex, ktorý je len o telesnosti, má zo všetkých dnešných modelov azda najkratšiu dobu spotreby. Nie je totiž v realite taký pohodlný, ako pozrieť si porno a zavrieť potom laptop. Tá druhá osoba totiž ešte sedí na posteli a nejako sa očakáva konverzácia.  

Rýchlokurz romantiky

Veľmi sa nad tým nezamýšľame, akú úlohu v našich životoch zohrávajú príbehy o láske, ktorými sa kŕmime už od malička, začínajúc Popoluškou. Takmer všetky sa zameriavajú na turbulentné začiatky vzťahov, keď sa dvojica zbližuje, kým si po prekonaní urputných prekážok náruživo nepadne do náručia. V takýchto príbehoch však oproti skutočnosti nehrajú rolu naše profesie, stresujúca práca ako aj výchova detí. V romantických príbehoch totiž deti spravidla neplačú, zaberajú minimum času a sú všeobecne roztomilé a bystré. Od reality to však má často veľmi ďaleko. 

Naučili sme sa posudzovať svoje nádeje a očakávania od partnerov podľa meradiel umeleckých diel, filmov a piesní o láske. Pri porovnaní s perfektnou knižnou láskou však naše vzťahy vyzerajú ako vtip. Sú pokrčené, nedostatočné, neuspokojivé. Romantický koncept nenecháva nenecháva veľa priestoru tomu reálnemu a tolerancii voči tomu druhému. Je jednoduché sa zamilovať, avšak pravý heroizmus – a veľa ľudí by povedalo aj „pravá láska” – je pri niekom naozaj zostať, v dobrom aj zlom.