Všetci chceme, aby sa nám darilo. Aby nám fungovali vzťahy, práca išla od ruky, peňazí bol dostatok a zdravie slúžilo naplno. Ale urobia nás všetky tieto aspekty spokojnými, alebo nám dokonca prinesú šťastie? A je medzi tým vôbec nejaký rozdiel?

Ktoré sú ktoré

Medzi obidvoma emóciami je, samozrejme, veľký rozdiel. Spokojnosť, to je viac-menej trvalejší pocit, s ktorým asi žiadne skoky hore alebo dole nezažijete, ale môže vás nežne kolísať deň za dňom po väčšinu života. Môžete byť spokojná, pretože máte desaťročný, trvalý, kvalitný vzťah, ktorý nič veľmi nenarušuje ani v kladnom, ale našťastie ani zápornom zmysle slova. Spokojnosť, to je jednoducho bezpečná náruč.

„Pocit šťastia oproti tomu vnímam ako – jednoducho povedané – jednorazovú emóciu, stav mysle, ktorý vám dovolí vybočiť zo spokojnosti, ale zároveň jej nie je podmienený, pretože šťastie môžu zažiť aj tí, ktorí aktuálne nie sú príliš spokojní. Okrem toho je v mojich očiach šťastie tiež choroba, ktorá má za sebou kus práce, je výsledkom nejakého snaženia, cesty nahor, kým pri spokojnosti mi chýba to správne chcenie. Spokojnosť totiž z určitého uhla pohľadu môže znamenať aj to, že sme sa s niečím uspokojili a stagnujeme,“ vysvetľuje koučka Nikola Šmorancová.

Čo chceme viac?

Pokiaľ má niečo šancu vám v živote z týchto dvoch emócií prevažovať, je to celkom určite spokojnosť. A tiež to tak je. O šťastí sa potom dokonca mnohí ani neodvažujú snívať. Boja sa driny, ktorú často predstavuje, pretože nepadá len tak do lona. A dokonca sú takí, ktorí po šťastí preventívne a trochu poverčivo ani nepokukujú, pretože podľa ich systému presvedčenia a životnej filozofie je zaň nutné zaplatiť aj predchádzajúcim alebo následným „pádom“.

Ale či už vy podobný systém „dostaneš – zaplatíš“ vyznávate a veríte v neho alebo nie, celkom určite je pravda, že to kladné si najviac uvedomíte v kontraste k niečomu zápornému. Slzy šťastia po krásnom vyznaní lásky by vám nikdy netiekli po tvári, keby vám predtým veľa mužov pre zmenu srdce nezlomilo. Kolená by sa vám len tak nerozklepali z prijatia do vysnenej práce, keby vás predtým v x firmách neodmietli. Šťastie vlastne vždy prichádza tak trochu navzdory „osudu“, často vo chvíli, kedy už v neho nedúfame.