Vedeli ste, že ľudia bývajúci v škandinávskych krajinách, teda predovšetkým v Dánsku, Nórsku a Švédsku, sa v celosvetovom meradle považujú za najšťastnejších? Prečo? Väčšinu veci totiž robia inak, ako poznáme my. Chcete vedieť o čo ide? Nechajte sa inšpirovať ich filozofiou a uvidíte, že sa váš život zmení. K lepšiemu!

Škandinávsky štýl začína pochádzajúci zo severozápadnej časti Európy začína byť populárny aj u nás. Avšak ide o viac ako len spôsob zariadenie interiéru. Zahŕňa spôsob myslenia, obliekania, voľnočasových aktivít, bývania, ale aj celkového nazerania na svet. Čo je teda vhodné zmeniť?

Interiér

V škandinávskych krajinách nepoznajú rozsiahle a mohutné zariadenie interiéru, práve naopak preferujú minimalizmus a funkčnosť. Vo väčšine príbytkov nájdete drevené podlahy, v jedálni dubový stôl a iné kvalitné materiály. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že menej je niekedy viac. Zvážte teda, či skutočne potrebujete mať napríklad v obývačke niekoľko stoviek dekorácií, ktoré navyše k ničomu ani neladia. To súvisí s ďalšou zásadou, v ktorej uprednostňujú kvalitu a nie kvantitu. Neuznávajú priveľa zbytočných drobností. Každý detail v miestnosti by mal ladiť a byť v prvom rade funkčný. Je preto nutné nájsť zlatú strednú cestu a vedieť,kedy je toho už dosť, a naopak kedy málo.

Dekorácie a osvetlenie

Na dekoráciu často používajú zelené rastliny, mäkké a kvalitné prikrývky a svetlé materiály. Potrpia si aj na presvetlenie miestonosti. Väčšinou preferujú niekoľko rôznych typov svetla, ako sú stropné lampy, stojace lampy, nástenné svietniky a nakoniec malé stolné lampy alebo dokonca sviečky. Napriek tomu, prirodzenému svetlu nebránia. Na oknách nemajú žiadne závesy alebo len také, ktoré sú vyrobené z priehľadnej tkaniny. Zatemnenie miestnosti je preto len v spálni.

Šatník

Škandinávsky minimalizmus platí okrem interiéru aj v šatníku. Základné zásady sú rovnaké - jednoduchosť, pohodlie a praktickosť. Práve kvôli tomu zastávajú skôr bežnú módu a určite u nich nenájdete žiadne môdne výstrelky ani príliš farebné alebo vzorované kúsky. Prevládajú skôr príroddné materiály ako ľanové, vlnené a kožené výrobky. Oblečenie je skôr jednofarebné, no vďaka všestrannej kombinovateľnosti nikdy nepôsobí nudne. Pomocou jedného kusu oblečenia je totiž možné vytvoriť niekoľko rôznych vzhľadov.