Dá sa vôbec definovať krása muža? Táto kategória je predsa už po stáročia vyhradená len pre ženy. Tam si s ňou celkom dobre dokážeme poradiť, pretože existuje množstvo všeobecne uznávaných definícií. Ženská krása je vonkajšia a objektívna. U mužov to však neplatí. Kľúčovú rolu totiž hrá krása vnútorná a aj faktory, ako je charizma, moc či zmysel pre humor.

Pri hľadaní mužskej krásy musíme odložiť krajčírsky meter. Mužskú krásu nenájdete na prehliadkach, kde bežne súťažia dlhonohé krásavice o rôzne tituly Miss. Mužská krása nemá plagátový charakter, ale v podstate ide o skrytú erotickú či sexuálnu energiu, ktorá dokáže pritiahnuť pozornosť žien. Predovšetkým záleží na celkovej charizme, ktorú muž vyžaruje. V konkrétnych prípadoch je všetko relatívne jednoduché. Muž musí žene voňať, musí ju priťahovať, jednoducho musí fungovať chémia. Veľakrát je to vopred naprogramované. To, čo sa nám páči, máme už vopred zložito zakódované vo svojom mozgu a nie je tajomstvom, že ženy veľmi často priťahujú obyčajní muži, ktorí majú oproti ostatným jeden tajný triumf – sú typovo podobní svojim otcom. Lenže na druhej strane existujú chlapi, ktorí sa páčia skoro všetkým. A práve o tých bude reč.

Od Pitta k Achillovi

Na začiatku si musíme položiť dôležitú otázku. Pokiaľ u žien platí rovnica ideálnych rozmerov postavy 90-60-90, existuje niečo podobné aj u mužov? Odpoveď sa pokúša ponúknuť modelingový priemysel. V súčasnosti letí vysoký a štíhly chlap. Žiadna hora svalov v podobe Terminátora Arnolda Schwarzeneggera, žiadny biblický obor Goliáš, ale skôr Dávid, štíhly šľachovitý muž s výškou približne 185 centimetrov a fotogenickou tvárou. Samozrejmosťou sú pekné zuby, zdravá pleť a iskrivé oči. Pátrate v pamäti, nemusíte. Stačí si predstaviť Brada Pitta v podobe gréckeho hrdinu Achilla. Aj módni návrhári vám vysypú čísla z rukáva. Na mužských mólach vládne veľkosť číslo 50, to znamená miery 100 (hrudník) – 76 (pás) – 82 (boky). Rovnako ako v prípade modeliek sú preferované skôr chlapčenské figúry. Zatiaľ čo ideálne miery sa dajú ešte spočítať, krásu tváre v číslach a grafoch vyjadríte len ťažko. Aj keď sa o to pokúšalo už mnoho vedcov. 

Ideál mužskej krásy má svoj pôvod v dobe antiky a po stáročia preň platia viac-menej rovnaké pravidlá. Ale samotná fyzická krása vrátane súmernosti a vyššie uvedených mier nehrá v pohľade žien na mužov až takú zásadnú rolu. A práve v tom sa obe pohlavia značne líšia. Zatiaľ čo muž je založením viac vizuálny a jeho vnímanie ženskej krásy do veľkej miery stojí a padá s jej podobou, ženy vnímajú mužov oveľa komplexnejšie a od samého začiatku si všímajú nielen jeho krásu, ale aj mužove vlastnosti a hodnoty.