Deti a my - Claim
Holenie je rituál: Ktorú metódu zvoliť a na čo si dať pozor?

Počas letných mesiacov, ktoré si odhaľovanie pokožky vyslovene pýtajú, sa holeniu nevyhne nikto. Dobrou správou je, že moderné metódy odstraňovania nežiaducich chĺpkov hravo zvládnete aj doma. Sú praktické, pohodlné a predovšetkým rýchle. Viete však, ktorý spôsob je pre vás ten najvhodnejší?

Ak sa chcete zbaviť chĺpkov raz a navždy, budete s tým musieť pár mesiacov počkať. Letná sezóna totiž nie je pre profesionálne metódy epilácie, ako je použitie laseru či IPL svetla, práve najvhodnejšia. Tie sú účinné a bezpečné jedine v čase, kedy pokožku nevystavujeme slnku. 

Ďalšou nevýhodou moderných dermatologických epilácií je - okrem vysokej ceny a nutnosti niekoľkých ošetrení - aj to, že nie sú vhodné v dobe tehotenstva, pri epilepsii a diabete, pri niektorých kožných ochoreniach, keď je telo čerstvo opálené, potetované či precitlivené na svetlo. Aj z týchto dôvodov preto väčšina žien (aj mužov) dáva prednosť bežne používaným domácim metódam, ktoré síce nezaručujú dlhodobý výsledok, zato sú však rýchle a bezpečné pre každého.

KLASICKÉ HOLENIE

Najrýchlejší a tiež najjednoduchší spôsob odstránenia chĺpkov z povrchu pokožky pomocou žiletky alebo elektrického strojčeka možno praktizovať v sprche aj „na sucho“. Podľa dermatologičky je obyčajné holenie kvalitnou žiletkou aj najšetrnejšie k pokožke. 

Samozrejme, pokiaľ nedochádza k používaniu nekvalitných žiletiek, dráždivých holiacich pien a krémov, kúpaniu a saunovaniu po holení či nedodržiavaniu zásad hygieny. Aby nedošlo k poraneniu, je nutné použitie holiacej peny, ktorá uľahčuje depiláciu a znižuje podráždenie pokožky a napomáha jej regeneráciu. Obzvlášť potrebná je pri holení citlivých partií, ako je podpazušie alebo slabiny. Jednorázové žiletky meňte najneskôr po troch použitiach a vždy ich dôkladne oplachujte tečúcou vodou.

Výhody: Rýchla, jednoduchá, dostupná metóda, ktorá sa hodí pre všetky časti tela.

Nevýhody: Nebezpečenstvo poranenia a vznik jazvičiek, riziko mechanického aj chemického podráždenia, veľmi krátky efekt – chĺpky dorastajú rýchlo, navyše vyzerajú opticky silnejšie. V prípade citlivejšej pokožky môže dochádzať k zápalu vlasových korienkov, ktorý sa prejavuje začervenaním, pálením alebo svrbením. 

Efekt: 1 – 2 dni
Na čo dať pozor: Oholená pokožka je zvlášť citlivá, preto bezprostredne po depilácii nepoužívajte deodoranty či antiperspiranty s obsahom alkoholu, ktoré pokožku dráždia a tiež vysušujú. Kvôli poteniu, ktoré môže znásobiť podráždenie pokožky v podpazuší, hoľte tieto partie radšej večer. 

DEPILAČNÉ KRÉMY

Úplne bezbolestná a najlacnejšia metóda likvidácie nežiaducich chĺpkov vyžaduje zhruba 10 minút času, výsledok však stojí za to. Zatiaľ čo holenie zreže chĺpky na povrchu pokožky, depilačné krémy chĺpky odstránia tesne pod povrchom pokožky, a preto dorastajú jemnejšie a pomalšie. Prípravok v podobe krému, peny či gélu stačí v tenkej vrstve naniesť na pokožku, nechať 5 – 8 minút pôsobiť, a potom narušené chĺpky odstrániť pomocou priloženej stierky. 

Výhody: Rýchle a bezbolestné, krásne hladký výsledok, dorastajúce chĺpky sú jemnejšie. 

Nevýhody: Možnosť podráždenia či dokonca alergickej reakcie, krátkodobý efekt, riziko zarastania chĺpkov.
Efekt: 2 – 4 dni
Na čo dať pozor: Citlivejšia pokožka nemusí tento typ prípravkov znášať. Preto prv, kým krém použijete, vyskúšajte ho na malom kúsku kože, či nevyvolá alergickú reakciu. 

EPILÁCIA VOSKOM 

Medzi klasickými metódami patrí medzi najefektívnejšie, pretože odstraňuje chĺpok aj s korienkom. Možno ju aplikovať doma (s dostatočnou praxou) alebo v salóne. Vosk či iná lepivá hmota (cukrová pasta, živica, orientálne metódy) sa po zahriatí nanesie v tenkej vrstve na pokožku, priloží sa depilačný pásik z netkanej textílie a rýchlym ťahom sa spolu s nalepenými chĺpkami odstráni. Metóda, ktorá využíva tzv. tuhý vosk, si nevyžaduje použitie depilačných prúžkov. Pri postupnom chladnutí totiž vosk tuhne a možno ho odstrániť priamo. Tento variant depilácie voskom je vhodný pre ženy s citlivejšou pokožkou, pretože je šetrnejší a menej bolestivý.

Výhody: Hodí sa na všetky partie tela, vrátane úpravy obočia, možno ho aplikovať vlastnými silami v pohodlí domova, chĺpky dorastajú pomalšie a sú slabšie.

Nevýhody: Zo začiatku je táto metóda dosť bolestivá, bez odbornej aplikácie nevhodná pre citlivé partie tela, svojpomocne často neprecízna, je tu riziko zarastania, predovšetkým v podpazuší a slabinách. Chĺpky musia byť dlhé aspoň 5 mm, aby dobre priľnuli k vosku. Vosky sa nesmú aplikovať na čerstvo opálenú pokožku.
Efekt: 2 – 6 týždňov v závislosti od pokožky

Na čo dať pozor: Koža môže na epiláciu horúcim voskom reagovať alergiou. Teplo pôsobí negatívne aj na pokožku so sklonom k rozšíreným žilkám. Dvadsaťštyri hodín po epilácii sa vyhýbajte slanej a chlórovanej vode, aby nedošlo k podráždeniu kože. 

EPILÁTORY

Ak požadujete dlhodobejší efekt, elektrický strojček je správnou voľbou pre využitie v pohodlí domova. Pracuje ako súbor pinziet, ktorý vytrháva chĺpky aj s korienkami, potrebné je však trochu praxe a zvyknutie si na nepríjemnú bolesť. Ideálne je použitie večer po kúpeli, kedy sú póry otvorené a koža mäkká. 

Výhody: Strojčeky nadlho zaručia hladkú pokožku, navyše si vyžadujú len jednorázovú investíciu, takže sa vyplatia aj z finančného hľadiska. Chĺpky postupne rastú menej.

Nevýhody: Pomerne bolestivý proces, nevhodný pre hustejší porast, riziko zarastania chĺpkov. 

Efekt: 1 – 5 týždňov

Na čo dať pozor: Po epilácii strojček dôkladne vyčistite a pokožku dezinfikujte. „Ideálna je pleťová voda bez alkoholu, ktorá je vhodná na ošetrenie epilovanej pokožky najmä v teplých mesiacoch a skvelo nahradí aj telové mlieko,“ odporúča kožná špecialistka. 

text: Pavla Millerová