Najlepšou cestou nie je podľa psychoterapeuta ani úplná voľnosť. Veľa ľudí si cení voľnosť natoľko, že sa v nej zasekne. Vnímajú ju totiž ako možnosť, ktorá im dovolí byť čímkoľvek, no to až natoľko, že nakoniec nie sú schopn stáť sa ničím. Rozhodnutie pre akúkoľvek  školu, kariéru alebo zväzok berú ako stratu. Krátkodobé užívanie vám však šťastie nikdy neprinesie, zhodujú sa odborníci. Kam teda ďalej?

Voľba

Celý tento niekedy až začarovaný kruh má jediné jedno východisko a to voľbu.  Práve tam treba hľadať našu slobodu. Tá vlastne znamená možnosť slobodne si vybrať jeden smer. Spočiatku to možno chápať ako ochudobnenie, keďže akoby zavrhnete širokú škálu možnosti kvôli tej jednej, avšak v konečnom dôsledku vás to obohatí. Inak povedané, vymeníte možnosť byť čímkoľvek (ale prakticky ničím) za možnosť byť niekým, alebo niečím. Od kvantity sa takto dostanete ku kvalite. 

Vraví sa, že cesta je cieľom. A áno, práve cesta k tomu byť niečím je to, čo človeka napĺňa viac, ako dosiahnutie tohto stavu. Treba si však stanoviť hodnoty a potom začať robiť niečo, čím tieto hodnoty začnete napĺňať a rozvíjať. Vraví sa, že keď viete čo robiť, tak spôsob ako robiť si už s istotou nájdete. 

Skúste sa zamyslieť nad tým, čo ste kedysi chceli, alebo ešte stále chcete. Príkladom môže byť túžba mať vlastné deti. Pýtajte sa, prečo ich chcete? Možno len chcete po sebe zanechať nejakú stopu. Potom sa tu hodí skvelá otázka, čo chcete, aby si vaše deti z vás odniesli? Práve takýmito otázkami sa budete vedieť dopracovať k tomu, aké hodnoty sa skrývajú na pozadí vašich konkrétnych túžob a prianí. Podobne ako deťoch môžete uvažovať o práci, vzťahoch a podobne.

Radosť je základ

Podľa odborníka je tu však ešte jeden významný problém. Veľa vecí robíme len preto, aby sme zapôsobili na iných a nerobíme ich pre nich samé. Napríklad do práce nechodíme kvôli konkrétnej činnosti, ale berieme ju len ako prostriedok zarobiť peniaze. Beh nás nebaví, ale chceme schudnúť a preto beháme. Je dôležité snažiť sa mať radosť z toho, čo robíme. 

Často sa vyhýbame novým rozhodnutiam len preto, že by sme za sebou museli zanechať niečo staré, vzdať sa niečoho. Verte však svojmu snu a hľadajte spôsoby, ako ho naplniť. Ak však vám táto viera chýba, budete namiesto spôsobov hľadať výhovorky a sprevádzať vás budú obavy, že to nakoniec nevyjde. Už Aristoteles písal, že pocit šťastia je následkom činnosti. Preto je najvyšší čas začať konať!