Snívate o tom, že si otvoríte biokaviareň alebo štúdio jogy? Ako dáte výpoveď vo svojej doterajšej nudnej práci? Zamyslite sa ešte raz. Možno, že šťastie v kariére možno nájsť aj tam, kde ste práve teraz.

Nie vždy sa to dá?

Musíte si nájsť prácu, ktorú milujete. Jediný spôsob, ako odviesť skvelú prácu, je robiť to, čo máte radi. Ak ste to ešte nenašli, hľadajte ďalej a neuspokojte sa s málom, predniesol Steve Jobs vo svojej reči k študentom Stanfordskej univerzity v júni 2005. Zožal búrlivý aplauz 23 tisíc poslucháčov. Problém je v tom, že keby sa študenti jeho radou riadili, z mnohých z nich by sa v priebehu pár rokov stali nevydávaní spisovatelia, nezamestnaní moderátori, mizerne platení novinári na voľnej nohe, filozofi a znalci anglickej literatúry, registrovaní na úrade práce.

Druhý problém je v tom, že touto radou sa na začiatku kariéry neriadil ani on sám. Študoval históriu a tanec. Potom, čo ho z vysokej školy vyhodili, bola jeho hlavnou vášňou východná filozofia a náboženstvo. Práca v počítačovej firme bola pre neho pôvodne len dočasným spôsobom, ako sa uživiť, keď sa nasťahoval späť k rodičom. Keby vtedy „šiel za svojím snom", pravdepodobne by sa stal celkom obľúbeným učiteľom v nejakom budhistickom centre. Nie jedným z vizionárov svetovej technológie.

Práca snov šťastie nezaručí

Poučku, že máme „ísť za svojím snom" a na plný úväzok sa venovať tomu, čo je našou „vášňou", často počúvame od hŕstky tých najúspešnejších. Lenže, ako vieme, na každú popovú hviezdu pripadá plná koncertná sála ľudí, ktorí si svojím spievaním nikdy nezarobili ani na hodiny spevu.

„Irónia tkvie v tom, že aj keď nájdete povolanie v odbore, ktorý vás baví, nie je to žiadna záruka, že budete vo svojej práci spokojní," hovorí kariérny kouč Marty Nemko. „V týchto povolaniach je totiž taký pretlak záujemcov, že zárobky nie sú príliš slávne. Zamestnávatelia vedia, že vás kedykoľvek môžu nahradiť, a podľa toho s vami zaobchádzajú. Výsledkom je nešťastný človek, ktorý má prácu svojich snov," vraví odborník.

Vypestujte si vášeň

Predstava, že stačí získať prácu v odbore, ktorý nás zaujíma, a potom už budeme navždy spokojní, je rovnako pomýlená ako myšlienka, že sa stačí na prvý pohľad zamilovať a čaká nás šťastné manželstvo až do smrti. „Videl som mnoho svojich rovesníkov, ako v práci trpia úzkosťou a chronicky menia zamestnanie, pretože sa snažia ,ísť za svojím snom'. Problémom je očakávanie. Keď veríme, že všetci máme nejakú vopred danú vášeň, a že keď ju objavíme a začneme sa jej venovať profesionálne, povedie to automaticky k okamžitému šťastiu v práci, realita v porovnaní s touto predstavou vždy vybledne,“ hovorí kariérny poradca Cal Newport.