Riadia nás gény, alebo prostredie? Ako veľmi nás predurčujú vlastnosti získané od rodičov? A ako veľmi sa dá telesný „hardvér“ „ukočírovať“ našimi želaniami a vôľou? Odborníci sa zhodujú v jednom: rodičia neodovzdajú svojim deťom len gény, ale aj spôsoby správania.

Gény vs. prostredie

Dieťa si odmalička veľmi starostlivo všíma, ako sa k sebe správajú otec s matkou. Výsledkom sú spôsoby konania, ktoré sa odovzdávajú často aj po mnoho generácií. Ste rebel a vyrývač, ktorý si nenechá len tak brnkať po nose a neustále vedie spory s úradmi? Možno bol váš prapradeduško vodcom sedliackeho povstania.

Samozrejme, neznamená to, že sa mnoho znakov, vlastností a vlôh nededí čisto geneticky. Zelené oči, plešivosť alebo odstávajúce uši sa jednoducho „nenaučíte“. V niektorých rodinách sa zvýšene vyskytuje schizofrénia, autizmus a ďalšie duševné poruchy. Platí to však aj na pozitívne vlastnosti, napríklad na hudobné nadanie alebo talent na jazyky. 

Pozitívne genetické zmeny sa niekedy snažíme „hromadiť“, čo popisuje tzv. hypotéza sexi synov. Prečo si ženy vyberajú krásnych, dobre stavaných mužov? Vraj za tým nie je estetická príťažlivosť, ale podvedomá ženská kalkulácia. Vravia si, „že keď zbalím pekného chlapa, moji synovia, vnuci, pravnuci budú krásni ako on. Ženy teda na nich poletia rovnako, ako teraz ja letím naňho.“ Problém však je, že keď si potom škaredý múdry muž vezme krásnu hlúpu blondínu, môžu sa im narodiť aj škaredé a hlúpe čiernovlásky.

Gény neoklameš?

V histórii sa objavovali krajné názory. Jedna škola tvrdila, že najdôležitejšie sú gény, zatiaľ čo prostredie nehrá žiadnu úlohu. Prečítajte si o tom sci-fi román Aldousa Huxleyho Prekrásny nový svet z roku 1932. Rozpráva o spoločnosti, v ktorej sa ľudia pomocou genetických manipulácií už pred narodením predurčovali na presne stanovené úlohy.

Ďalšia škola tvrdila, že najdôležitejšie je, naopak, prostredie. Napríklad ideológia marxizmu-leninizmu, ktorá snívala o prevýchove celých národov, bez ohľadu na zdedené vlastnosti jednotlivcov. Niekde medzi tým stojí dnešný prevládajúci názor, že gény a prostredie sa uplatňujú asi tak pol na pol. Vedecká debata často balansuje na hranici rasizmu, pozitívnej diskriminácie a ďalších ideológií s výbušným politickým presahom.

Černosi sú jednoducho v behu lepší ako belosi, pretože to majú v génoch. Toto sa písať môže, pretože je to politicky korektné. Skúste ale tvrdiť, že podľa výsledkov testov IQ sú černosi v priemere hlúpejší ako belosi, a že je to dané čisto biologicky...