Fuerteventura, druhý najväčší ostrov Kanárskych ostrovov, navštevujú športovci, nudisti, zamilované páry, rodiny s deťmi, ale aj milovníci histórie a dobrého jedla. Výhodou je, že krajina má čo ponúknuť aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Teplota sa tu aj v zimných mesiacoch pohybuje okolo 18 stupňov.

Tichší a pokojnejší

Krajina, ktorá sa vyznačuje kamenistou a piesočnatou prírodou, má neopakovateľnú atmosféru. Celý ostrov je sopečného pôvodu a práve skaly, obrovské duny a dlhé piesočnaté pláže navštevujú najmä tí, ktorým prekážajú preplnené pláže a hluk. Čoraz väčší záujem turistov o nádherné krištáľovo čisté mora a až 20 km dlhé zlaté pláže sa odrazil aj v množstve barov, reštaurácií a obchodov, ktorých počet z roka na roka vzrastá. Toto miesto je ideálne pre vodné športy (jachting, potápanie).

Typickým znakom ostrova je nádherný maják, ktorý dosahuje výšku niekoľko desiatok metrov. Niekoľko kilometrová pláž Playa del Matorral sa na konci mení na populárnu nudistickú pláž. Nad plážou Cofete sa zasa týči majestátna a legendami opradená Vila Winter. Obrovská vila pochádza z roku 1946 a postavil ju nacistický architekt Gustav Winter, po ktorom nesie aj svoje meno. Miestni hovoria, že bola miestom rokovaní veliteľov Tretej ríše. Počuli sme aj historku o tom, že vo vile bol podzemný tunel, cez ktorý vysoko postavení Nemci utekali do Južnej Ameriky. Na svoj útek vraj využívali ponorky

ZOO a pláže

Dominantou celého ostrova sú jednoznačne nádherné piesočnaté pláže. Len 23 km od Morro Jable sa rozprestiera stredisko Costa Calma, ktoré je známe najväčšou a možno aj najkrajšou plážou na celom ostrove. Pláž Playa del Sotavento je dlhá 20 kilometrov a často hostí nielen surferov, ale tiež zamilované páry, ktoré tu chodia na dlhé romantické prechádzky. Pláž žije predovšetkým cez deň, takže so zapadajúcim slnkom sa všetko utíši a turisti odchádzajú do hotelov.

Turistami je tiež vyhľadávaný areál Oasis Park v mestečku La Lajita. Areál ponúka nielen ZOO, ale aj botanickú záhradu. Pre návštevníkov je pripravených množstvo predstavení – s hadmi, tuleňmi, s papagájmi. Niektorých zvierat sa možno dotýkať alebo ich kŕmiť kúpenou potravou. Ak si chcete oddýchnuť, môžete navštíviť jednu z troch reštaurácií, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli. Na Oasis Park je dobré vyčleniť si jeden celý deň. Je pravda, že za takmer každú atrakciu sa tu platí, ale zážitky naozaj stoja za investovanie.

Kulinárske zážitky

Mesto Betancuria kedysi hlavným mestom ostrova. Ak máte radi historické pamiatky, tak dominantou historickej časti sú predovšetkým chrámy. Nachádza sa tu aj reštaurácia Casa Santa Maria. Ide vlastne o areál, ktorý zahŕňa hotel, múzeum s poľnohospodárskymi nástrojmi, reštauráciu a nádhernú záhradu.

Netradičný zážitok sprostredkuje kinosála, ktorá prostredníctvom 3D projekcie oboznamuje návštevníkov s faunou a flórou krajiny. Miestni remeselníci zase predvádzajú výrobu remeselných predmetov, typických pre Fuerteventuru. Ako v každej dobrej reštaurácii, aj v Casa Santa Maria nenájdete siahodlhý jedálny lístok. Výber tých najlepších jedál sa však vyznačuje nezameniteľnou chuťou, no predovšetkým kvalitnými a čerstvými surovinami.