Navonok táto dvojica predstiera najhlbšie priateľstvo, v skutočnosti si však idú navzájom „po krku“. Vedci totiž zistili, že najvplyvnejším faktorom spôsobujúcim vrásky je práve UV žiarenie. Nehovoriac o zvýšenom výskyte vyrážok, alergií či pigmentových škvŕn. Nebolo by teda dobré vo vlastnom záujme začať brať varovania dermatológov vážne?

Stupeň pohotovosti

Sloboda, ktorá sa s letom spája, je v starostlivosti o pleť výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. U tej je to totiž presne naopak. Respektíve by to tak malo byť… Výrazné výkyvy teplôt pri prechodoch z klimatizovaných priestorov do vyschnutých ulíc zahltených UV lúčmi - to nie je nič pre celý organizmus, nieto pre pleť.

A aj keď negatívne dopady nie sú až také neznáme, stále sa nájde veľa optimistov (alebo skôr hazardérov), s ktorými odporúčanie zvýšenej opatrnosti počas slnečnej sezóny ani nehne. Tým poctivejším z vás, alebo tým, ktorých už slniečko v minulosti „ozdobilo“ a tak svoje chyby nechcú opakovať, prípadne ešte zhoršovať, však rozhodne prídu vhod nasledujúce dobre myslené rady.

Nástrahy a riziká

Pokiaľ sa ako väčšina sústredíte na to, aby vašu kožu neminul jediný UV lúč, počítajte s tým, že sa zároveň dožadujete predčasného starnutia, pretože výrazne opálená koža pôsobí opticky zrelším dojmom a súčasne neviditeľné dianie pod povrchom zaistí, že sa pokožka zvraští skôr, ako je nutné.

Tiež riskujete príliv pigmentových škvŕn - nezabudnite, že melanín je síce stály, ale nedostatočná ochrana pleti, hormonálne vplyvy a mnohé ďalšie faktory dokážu jeho rozloženie nepekne zmanipulovať. Pravdepodobne vás navyše prekvapí výskyt vyrážok, a to i v prípade, že vaša pleť je obvykle neproblematická. Žiarenie možno spustí nepríjemné slnečné alergie, najmä na tvári, výstrihu, na rukách.

Postavte sa slnku chrbtom

Doslova chrbtom. Ideálne je totiž pleť tváre a dekoltu vôbec neopaľovať a aj v tieni ju chrániť čo možno najvyšším SPF. Platí totiž to, čo už ste aj tak veľakrát počuli, a síce, že aby ste sa vôbec neopálili, museli by ste chodiť zahalení nepriepustnou tkaninou alebo zostať zatvorení v miestnosti. Inak vždy (viac či menej) zhnednete, pod slnečníkom či vo vode. To znamená, že ak na tele nejdete cez SPF 30, na tvári odporúčame nejsť pod 50+, a pokiaľ už to vaša pleť ocení, vyberte jej ochranný prípravok s prímesou anti-age látok.