Takých príbehov je okolo vás plno. O opustených ženách po päťdesiatke nielen čítate, ale stretávate ich aj na ulici. Prečo ich manželia pália mosty a opúšťajú tie, s ktorými prešli polovicou života, kvôli o generáciu alebo dve mladším milenkám? A hlavne - ako sa zachovať v prípade, ak sa to stane vám a zistíte, že váš muž koketuje s mladšou ženou?

Prečo muži vo veku okolo päťdesiatky opúšťajú manželky a zakladajú si nové rodiny s podstatne mladšími partnerkami. Príčiny podľa psychologičky a sexuologičky Laury Janáčkovej môžu byť hneď tri. 

„Prvá vychádza z pocitu starnúceho muža, že je ešte plný síl, psychicky mladý a nechce prijať proces prirodzeného starnutia organizmu. Druhú príčinu vidí odborníčka v obyčajnej príležitosti: muž stredného veku, atraktívny, zabezpečený, obletovaný, kto by nepodľahol?“

„Tretia príčina vychádza z evolučnej sexuológie a tvrdí, že muži prirodzene túžia po väčšej variabilite partneriek. Ženská atraktivita je spojená s vekom a práve mladé ženy sú pre mužov najväčším lákadlom,“ dodáva špecialistka.  

Kríza stredného veku

Hovorí sa tomu druhý dych alebo kríza stredného veku. Obvykle prichádza medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou a častejšie postihuje mužov, ktorý si začnú dávať otázky typu: „Čo som dokázal a čo ešte nie? Čo ma ešte čaká?“ V takej chvíli sa prejavuje nielen strach z blížiacej sa staroby a smrti, ale predovšetkým nespokojnosť s tým, čo dosiaľ dosiahol alebo nedosiahol a snaha rýchlo s tým niečo urobiť. 

„Niekto sa v tejto fáze pridá k motorkárom, iný odíde meditovať do Tibetu, úplne zmení profesiu, tí lenivejší zasa podľahnú ilúzii, že by si celý doterajší životný cyklus mohli ešte zopakovať. To by však išlo ťažko s terajšou partnerkou. Mnohí navyše tejto ilúzii podľahnú a skutočne sa zaľúbia. Už im nestačí len atraktívna milenka, oni ju chcú mať „navždy a len pre seba“. A tak za sebou pália mosty, plodia deti a neuvedomujú si, že po lukulských hodoch príde väčšinou už len popíjanie z kalichu horkosti,“ vysvetľuje psychológ a manželský poradca Petr Šmolka. 

Takto opísané to skutočne vyzerá, že túžba je najsilnejší hnací motor, ale ono to nie je úplne jednoduché. Po prvé, zamilovať sa v päťdesiatke nie je podľa odborníkov také obvyklé ako v dvadsiatke, kedy je hormonálna búrka spojená so značnou mierou neskúsenosti a naivity. A po druhé, odstrihnúť sa od doterajšieho života a súčasnej rodiny je pre muža oveľa komplikovanejšie, ako sa zdá z príbehov celebrít plniacich stránky bulváru. 

Môžu za to tridsiatničky?