Provensálsko je jeden z najkrajších a najatraktívnejších kútov Európy. Nádherná krajina je plná romantických dedín a starobylých rímskych či stredovekých pamiatok, miestne vinárstva produkujú lahodné ružové víno a v domácich krčmičkách môžete ochutnať výborné jedlá. 

Navyše tu stále svieti slniečko, takže sa nemusíte zaujímať o predpoveď počasia. Pretože v lete v Provensálsku takmer nikdy neprší. Čo sa tak vybrať do Provensálska na bicykli (nie z Bratislavy, ale napríklad až z Avignonu) a prejsť si tunajšiu úchvatnú krajinu krížom krážom po opustených cestičkách? Pritom fotiť, ochutnávať a najmä kochať sa pestrofarebnou krajinou, ktorá tak fascinovala slávnych maliarov.

Avignonský most

Najslávnejšie provensálske mesto je nepochybne pápežský Avignon, ktorý bol založený už v 5. storočí pred Kristom, ale jeho osudový moment prišiel až na začiatku 14. storočia, keď sa mesto stalo takmer na sto rokov sídlom pápežov. A práve v tom čase sa Avignon rozrástol do dnešnej krásy – napokon, v majetku kresťanského štátu ostalo mesto až do roku 1791, keď bolo opäť pripojené k Francúzsku. 

Avignon stojí na brehu Rhony a popri pápežskom paláci a mnohých chrámoch ho preslávil gotický Avignonský most, z ktorého sa však dochovala iba tretina. Rhona sa totiž pravidelne rozvodňovala a pri jednej potope most nevydržal – preto dnes vedie iba do polovice rieky. Pokiaľ budete v Avignone na bicykli, zájdite sa pozrieť do neďalekej dediny Châteauneuf-du-Pape. 

Práve tu mali pápeži letnú rezidenciu a práve tu aj vznikli chýrne vinice produkujúce špičkové víno, ktoré sa na rozdiel od Avignonského mosta dostalo aj do čisto českých pesničiek (pamätáte sa: „Keď si báječnú ženskú vezme báječný chlap...“?). Tento text však trochu zavádza, pretože víno z Châteauneuf-du-Pape sa určite nedá popíjať celý deň, lebo je veľmi silné (väčšinou 14,5 percenta alkoholu), a preto patrí predovšetkým do gastronómie.

Magické Arles

Ak je Avignon najslávnejší, potom Arles je rozhodne najkrajšie a najmagickejšie mesto celého Provensálska. Nájdete v ňom totiž všetko to, čím sa Provensálsko preslávilo. V meste stále stojí obrovské množstvo antických pamiatok, vrátane monumentálnej arény pre 20-tisíc divákov, v ktorej sa stále konajú býčie zápasy, ale oproti Španielsku sa v Provensálsku býky skôr len provokujú a nezabíjajú. Podstatou tunajších zápasov je totiž ukradnúť býkovi z rohov a z hlavy farebné stuhy a ozdoby. Ale pozor, nie je to nič jednoduché, pretože miestne býky sú oveľa menšie a obratnejšie. 

Určite stojí za to navštíviť famóznu ranokresťanskú pamiatku v podobe kláštora sv. Trofima, ktorého bohato zdobená krížová chodba z 12. storočia je považovaná za jednu z najkrajších v celom Francúzsku. 

Pokiaľ budete mať viac času, môžete si prezrieť Múzeum pohanského umenia, rímske kúpele či dokonale zachovanú rímsku nekropolu Les Alyscamps. Zaujímavých miest je tu, samozrejme, oveľa viac, napríklad slávny trh, kde môžete kúpiť azda všetky mysliteľné aj nemysliteľné kulinárske lahôdky. Od výborného levanduľového medu a špičkových salám až po neodolateľnú provensálsku lahôdku v podobe býčka na víne. 

Smutný príbeh van Gogha