Zaslúžená a dlho očakávaná doba sladkého nič nerobenia je tu. Pokiaľ si ale svoju dovolenku predstavujete cez ružové okuliare, tak sa vám môžu ľahko pritrafiť nemilé prekvapenia. Práve prehnané očakávania totiž komplikujú dovolenku ešte skôr, ako sa vôbec začne. Je teda dovolenka s deťmi vhodným riešením?

Niektorí rodičia zabúdajú na to podstatné, že dieťa potrebuje najmä ich čas, pozornosť a lásku. Že nie je dôležité množstvo hračiek na dovolenke, vybavenie izby a pridelené hviezdičky hotela, ale ráta sa čas, ktorý rodičia strávia aktívne so svojimi deťmi. Letná dovolenka by tiež nemala byť jediným obdobím v roku, keď si oddýchneme, niečo si užijeme a nájdeme čas jeden pre druhého a pre naše deti. Na oddych, relax a pohodu si jednoducho musíme nájsť čas aj počas roka.

Odhoďte ružové okuliare

Dovolenka je od slova dovoliť si. Najväčšie úskalie je rozdielne ponímanie slova dovolím si – dovolíme si. Každý si ho vyloží inak. Uvedomte si, že na dovolenke robíme kopec všedných vecí tak, ako bežne doma. Len sme zmenili miesto. Podľa odborníkov je základom príjemnej dovolenky rozumné plánovanie, ktorému predchádza vzájomná diskusia.

Dobre si zvážte, kam vlastne idete, čo tam budete robiť a najmä, čo si o tom myslí váš partner a deti. Dôležité sú kompromisy, aby si nikto nepripadal ako mučeník alebo pod tlakom. Nahromadené emócie by sa aj tak na dovolenke vyplavili. Nesúlad predstáv a nastavenia ľudí je často prechádzka po tenkom ľade. Je potrebné sa dohodnúť. Nie je veľmi dobré donekonečna ustupovať, takáto submisívna stratégia sa jedného pekného dňa obráti proti vám samotným.

Doprajte si raz ročne spoločnú dovolenku len vy sami, bez detí, ktorá pre každého môže znamenať aj množstvo kompromisov, ale tiež veľa spoločných zážitkov. Niekedy sa hodí, keď na dovolenku ide viac párov s rovnako starými deťmi. Časť dňa tak môžu tráviť spolu rodičia s deťmi a na časť sa rozdelia a bavia sa deti s deťmi a rodičia s rodičmi. Dobre si zvážte, s kým sa znesiete a s kým ustojíte len návštevu. Nekupujte veľa zbytočných dovolenkových darčekov len preto, že sa to má. Malomeštiactvu už dávno odzvonilo a vy nepotrebujete mať dom plný predmetov a nepotrebných vecí. Čiže, jedna magnetka by mala stačiť.