Odlíčiť a vyčistiť pleť by malo byť vašou každodennou rutinou. Ak budete pleť klamať, veľmi rýchlo a viditeľne vám to vráti.

Pleť je potrebné odličovať a čistiť každý deň. Zaberie vám to len chvíľku, ale počas tých pár minút pre ňu urobíte maximum. "Pleť každého človeka vyžaduje individuálnu starostlivosť, preto nie je jednotný postup doporučovaný na odličovanie pleti," vysvetlila kožná lekárka Andrea Vocilkovej a pokračuje:

"Je však niekoľko zásad, ktoré je vhodné dodržať a tým predchádzať zbytočnému dráždeniu pokožky. Cieľom odlíčenia je odstránenie dekoratívnej kozmetiky z povrchu kože. Súčasne s tým sa pleť zbaví aj bežných nečistôt, odumretých buniek rohoviny, kožného mazu a potu. Prípravky, ktoré sa používajú, musia rozpúšťať všetky tieto zložky a pri tom čo najmenej dráždiť kožný povrch."

Ak pleť neodlíčíte, viac sa upchávajú póry, koža je podráždená, nemôže regenerovať a pôsobením baktérií aj nečistôt sa na nej tvoria zapálené miesta a vrásky majú väčšiu šancu sa presadiť. A neodlíčené oči? Nielenže líčidlá cez noc dráždia jemnú kožu okolo očí, riasy sa poškodzujú, lámu a viac vypadávajú, ale škodia aj očiam samotným, ktoré sú ráno podráždené a začervenané. Naopak pravidelné odličovanie podporuje zdravý vzhľad pleti, čisté a stiahnuté póry, správnu elasticitu aj hydratáciu.

Začína to očami

Ako prvé by mali prísť na rad oči. Na vatový tampón naneste dostatok očného odličovača, nechajte ho na oku chvíľku pôsobiť a potom jemnými ťahmi od vnútorného k vonkajšiemu kútiku oči odlíčte. Tampónik samozrejme niekoľkokrát vymeňte, kým nebude úplne čistý. Na oči nikdy netlačte, nech ich zbytočne nedráždíte. Vodeodolné riasenky vyžadujú k odlíčeniu odličovače vodeodolného makeupu, ktoré mávajú mastnejšie zloženie.

Nezabudnite na čistenie

A teraz zvyšok tváre - začnite od čela a postupujte smerom nadol cez nos, líca, pery až na krk. "Základom je začať mastným prípravkom - napríklad pleťovým mliekom - "rozriedi" zvyšky kozmetiky, ktoré doteraz zostávajú na pokožke. Pleťové mlieko nanášajte postupne jednotlivými tampóny ľahkými ťahmi na koži tak dlho, až je posledný tampón čistý. Po tej už stačí pokožku len opláchnuť vlažnou vodou a ošetriť prípravkom, ktorý pomôže obnoviť prirodzenú kožnú bariéru. Aj po aplikácii micelárnej vody alebo po použití odličovacieho obrúsku sa odporúča na záver kožu ešte krátko umyť a ošetriť. Prípravky určené na odličovanie obsahujú totiž detergenty - látky, ktoré rozpúšťajú tuky - a ak ich zvyšky na koži zostanú, môžu pleť dráždiť," opisuje MUDr. Vocílková.

Konkrétne prípravky voľte vždy podľa typu svojej pleti a tomu môžete prispôsobiť aj konzistenciu odličovadla. Na suchú a citlivú pleť sa najlepšie hodí čistiace mlieko, niektorá senzitívnejšia pleť dobre znáša aj penu, mastnej a problematickej lepšie svedčí čistiaci gél, prípadne mlieko. Klasické mydlá sa na čistenie pleti vôbec nehodia. Pleť často dráždia, vysušujú a navyše narúšajú vrchnú ochrannú kožnú bariéru.