Tie pravé kamarátky sú vzácnejšie ako šafran. A zvlášť s pribúdajúcim vekom a našou narastajúcou opatrnosťou aj vyberavosťou je to s hľadaním blízkych priateliek stále komplikovanejšie. Ako a kde si nájsť pravú kamarátku a akým chybám sa vyhnúť pri jej hľadaní?

Prečo je to čoraz ťažšie?

„Zamlada sa priateľstvo tvorí jednoducho. Keď sa potom roky nevidíte, máte si stále čo povedať, na čo nadviazať, spomínať. Zamlada totiž väčšinou bývajú priatelia tým hlavným poslaním, pre ktoré stojí za to žiť. Partia sa zdá ideálna bez ohľadu na to, kde vznikla a čo ju spája – či škola, šport alebo letná brigáda,“ hovorí k tomu koučka a mentorka Martina Fau. Podľa jej slov máme s pribúdajúcim vekom  tendenciu si viac vyberať. Skracuje sa spoločný čas, prehlbujú sa rozdiely, vkus aj názory. „Máme partnerov, ktorí si niečo myslia o kamarátke, jej manželovi, o ich deťoch a známych. Stojíme ako kamarátky pred voľbou, aby sa vlk nažral a koza zostala celá. Aj preto sa nám stáva, že keď neukotvíme skutočné priateľstvá do tridsiatich rokov, môžeme byť nakoniec obklopené veľkým množstvom príjemných žien, chodiť s nimi na kávu, ale ak by sme si z nich mali vybrať napríklad poručníčku pre svoje deti, vedeli by sme to?“ pýta sa odborníčka.

„Hovoriť jedna cez druhú a ochutnávať dobrôtky. Skúšať, požičiavať a vymieňať si šaty. Skladať si úprimné komplimenty o tom, ako nám to pristane. Preberať vzťahy a rodinu a opäť vzťahy a rodinu. Deliť sa o to, ako sa ktorá cíti, čo sa ktorej prihodilo, ako na to reagovala. Kvalitná ženská spoločnosť v nás posilňuje ženské kvality. Vrátane bezstarostného plynutia, jemnosti a divokosti,“ uvádza koučka dôvody, prečo každá zo žien bytostne potrebuje mať skutočne dobré priateľky. Ak práve nikoho blízkeho ženského rodu nemáte a začne vám chýbať, asi sa najskôr porozhliadnete okolo seba a začnete bilancovať, ktorá zo známostí so ženami má pre vás akú váhu. „Zvrat z obyčajného na TOP priateľstvo môže vzniknúť buď pomaličky, hromadením spoločných zážitkov a dôverností, alebo rýchlo, silným spoločným zážitkom, príbehom, pri ktorom sa nachádzame za hranicou toho, čo je pre nás bežné a pohodlné, prináša to niečo nové, často aj prekonanie nejakej výzvy,“ hovorí expertka na priateľstvá.

Neverná kamarátka

„Blízke dievčenské priateľstvo potrebuje rásť na pevných základoch bez pretvárky. A som si istá, že je lepšie stratiť potenciálnu, ale nevyhovujúcu kamarátku, na ktorej vám hneď niečo nesedí, ako s ňou strácať čas celé roky. Intuícia je mocná. Najlepšie je riadiť sa tým, čo cítim, a keď mi niečo nesedí, niečo ma varuje, nepokúšať to. Alebo sa opýtať a overiť si to na rovinu, ak sa to overiť dá. Predovšetkým sa nenechajte vláčiť v nekomforte a nesnažte sa pritom stále hrať fér. Keď napríklad zistím, že mi kamarátka tvrdí, ako by zašla na pohárik a stále jej to nevychádza, pritom od známych sa náhodou dozviem, ako chodieva do spoločnosti, je to čudné. Vtedy zbystrím pozornosť, či chcem alebo nie,“ dáva príklad mentorka. Áno, aj dievčatá vás môžu sklamať a rozchod s nimi môže bolieť. S tým nič nenarobíte, toto musíte risknúť. Ale, keď opustíte nevyhovujúce, urobíte tým priestor tomu lepšiemu, čo príde.

Presťahovanie sa je typickým príkladom momentu, kedy musíte hľadať úplne nových priateľov. A s pribúdajúcim vekom je to skutočne stále ťažšie. „To, že sa výber s postupom veku zužuje, rastú nároky na kvalitu ľudí okolo seba, môžeme považovať aj za prejav určitej zrelosti a hĺbky. Čím viac poznávame samú seba, tým máme jasnejšie aj v tom, koho chceme a koho nie. Chce to však čas, trpezlivosť a vašu aktivitu. Správajte sa tak, aby ju vaše správanie pritiahlo. A buďte aktívna. „Keď uvidím ženu, ktorá mi na prvý pohľad sadne, nebojím sa a oslovím ju. Mám otvorené oči a náruč, a viem, že žien, ktoré túžia po dobrej kamarátke, je veľa,“ vysvetľuje špecialistka.