Z každej strany sa na vás valí množstvo diét a diétnych výrobkov, ktoré sľubujú úbytok vašej telesnej hmotnosti. Je tu však aj alternatíva. Namiesto kúpy takýchto výrobkov a cvičiacich pomôcok zistite, čo vás baví a pri jedle načúvajte zdravému rozumu. Je to jednoduchšie, ako si možno myslíte.

Diétne potraviny? Vaše telo hovorí nie

Každú chvíľu sa objaví novinka, o ktorej reklama tvrdí, že má zázračné účinky na chudnutie aj na zdravie. Najrôznejšie tyčinky, sušienky a nápoje sa potom hromadia v našich kuchynských skrinkách aj v chladničkách. Potom skončia v smetiaku. To je však ten lepší prípad. Horšie by bolo ich jesť.

„Módne diéty väčšinou nemajú so zdravím nič spoločné a diétne potraviny redukujú zo všetkého najlepšie našu peňaženku," tvrdí špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková. „Pre priemysel je najziskovejší polotovar z tých najlacnejších surovín, čo sú dnes spravidla kukurica a sója v stovkách rôznych variantov – od koncentrovaného fruktózového sirupu až po rastlinný proteínový izolát. Lacný základ sa obohatí nejakou módnou živinou alebo zníži o živinu, ktorú sa práve odporúča obmedzovať, ako je momentálne napríklad lepok, cholesterol alebo nasýtené tuky," vysvetľuje odborníčka.

Podľa expertky nám reklamy aj výživoví poradcovia platení priemyslom potom budú desiatky rokov radiť, ako sú napríklad margaríny plné trans tukov zdraviu prospešné. To všetko až do okamihu, kým zákazník prestane produkt nakupovať. Príkladom problematickej diétnej potraviny môže byť aj nízkotučný jogurt plný škrobov, alebo dia čokoláda naprataná fruktózou.

Každú chvíľu je v móde niečo iné

Američan Ty Bollinger, autor knihy o rakovine Cancer Truth, vidí problém aj v tom, že každú chvíľu sa za rizikové faktory považuje niečo úplne iné a udáva tento príklad: „Kým pred štyridsiatimi rokmi, kedy sa diétne šialenstvo začínalo, boli za najväčšiu hrozbu označené tuky, dnes sa úplne bezpečne vie, že oveľa škodlivejší je cukor. Pritom pred 100 rokmi bol cukor lahôdka a priemerná spotreba na hlavu bola asi 2,5 kg ročne. Dnes je to vyše 75 kg na hlavu ročne."

Predstavte si sedemdesiatpäť kíl cukru! To už je sila, ktorá musí s vašou váhou zatočiť – bohužiaľ, tým najmenej vítaným smerom. Odborník upozorňuje aj na to, ako zákerne sa v našom tele správa cukor, ktorý doslova milujú rakovinotvorné bunky. Vysoký obsah cukru napríklad v 3,5 dl kokakoly vystačí na to, aby vyradil z prevádzky minimálne 50 % imunitného systému na štyri hodiny. No, nekúpte to!