Sebecké správanie vo všeobecnosti považujeme za neprijateľné, no čo v prípade, ak sa vyskytne aj v partnerskom vzťahu? Dajte si pozor, pretože ak pretrváva dlhodobo, vzťah to pomaly, ale isto ničí. Ako to teda odhaliť a ako do partnerského spolužitia opäť vrátiť rovnovováhu a harmóniu?

Ako však rozpoznať, že váš vzťah sa uberá práve týmto sebeckým smerom? Najhlavnejšie znaky približuje Dr. Srini Pillay, autor známej publikácie O mýtoch našej mysle.

„Sebeckí partneri v sebe ukrývajú niečo, za čo sa rovnako hanbia. Ovládajú jeden druhého, pretože sa boja, že ich hanba bude odhalená. Tieto silné pocity musia ukrývať celú dobu, zatiaľ čo udržujú svoju lásku, pretože im to dodáva pocit, že sa kĺžu na ľade.“ hovorí odborník. Ktoré znaky teda môžu napovedať o tom, že aj váš vzťah sa stáva sebeckým?

Cítite sa bezcenní

Prvý a veľmi dôležitý znak, ktorý ak vo svojom vzťahu badáte, mali by ste sa zamyslieť. Zdravý vzťah je totiž o vzájomnej podpore a nie o neustálom zhadzovaní v súkromí, alebo nebodaj aj na verejnosti. Ak partner neberie do úvahy vašu snahu alebo ju dokonca sabotuje, svedčí to len o tom, že práve on chce byť vo vzťahu ten “lepší” či úspešnejší. Jednoducho, snaží sa vždy spraviť všetko preto, aby to bolo vždy len o ňom a na vaše potreby sa nepozerá. Ak sa teda ocitnete v bode, keď máte pocit, že vždy len dávate a nikdy nedostávate, je to dôkaz nerovnováhy a sebeckého vzťahu.

„Sebazaujatie vo všetkých svojich podobách zabíja empatiu, nie je to súcit. Keď sa zameriavame sami na seba, náš svet nás stiahne do našich problémov a obáv, “ potvrdzuje Dr. Pillay.

Partner je stredobodom pozrnosti

Druhú charakteristiku sme už čiastočne naznačili. Sebeckí ľudia totiž majú neustálu tendenciu byť vo všetkom najlepší, no ak sa to prenesie aj do partnerského spolužitia, neveští to nič dobré. Mali by ste preto dobre zvážiť, či chcete byť celý život, len tou “horšou” polovičkou, kým váš partner bude neustále na výslní. V stabilnom a hlavne zrelom vzťahu by mala byť rovnováha na prvom mieste. Sebecké správanie je totiž istou formou zrady a od tej je len už krôčik k ukončeniu vzťahu.