Málokto sa žení alebo sa vydáva s predstavou, že raz sa rozvedie. Napriek tomu sa u nás rozpadá každé druhé manželstvo. Ako sa rozviesť v pokoji a s ohľadom na deti?

Rozvod síce nie je práve najpríjemnejšia životná udalosť, ale i táto epizóda sa dá zvládnuť s nadhľadom a gráciou. Pokiaľ je manželstvo bezdetné, môžu sa partneri dohadovať, ako sa im páči, keď sú však rodičmi, mali by myslieť predovšetkým na pokoj svojich potomkov.

Dohoda, alebo spor?

Pokiaľ ste si istí, že už spolu nechcete žiť, máte dve možnosti: buď zvolíte rozvod formou dohody a na všetkom sa dohodnete, alebo sa budete rozchádzať sporným rozvodom. Kým návrh podáte, musíte uzavrieť písomnú dohodu o vysporiadaní spoločného majetku a dohodu o zverení detí do starostlivosti a výchovy, ktorej súčasťou bude výška výživného. Potom sa obrátite na súd, ktorý nebude riešiť, kto čo zavinil, a jednoducho vás bez meškania rozvedie. Ak dohoda nie je možná, rozhodne súd za oboch rozvádzajúcich.

Čie je vlastne to dieťa?

Zložitá situácia čaká ženy, ktoré s rozvodom už dlhodobo nefungujúceho manželstva pridlho otáľali, alebo si veľmi rýchlo našli nového partnera a otehotneli s ním. Pokiaľ ste totiž ženou jedného muža, ale dieťa už čakáte s iným, zákon vám v tejto situácii urobí zo života jeden veľký guláš.

V prípade, že sa dieťa narodí do tristo dní od rozvodu manželstva, bude sa za otca považovať bývalý manžel. Jednou cestou, ako sa z tejto šlamastiky dostať von, je vydať sa ešte do pôrodu za skutočného otca dieťaťa. Druhou, nepochybne oveľa menej príjemnou a oveľa komplikovanejšou cestou, je podanie návrhu na určenie otcovstva dieťaťa na súd. Tento návrh je možné podať ešte pred rozvodom, aby sa celá vec aspoň trochu urýchlila. I tak však treba počítať s tým, že možno na nejakú dobu bude mať dieťatko v rodnom liste cudzieho pána.

Rozchod rodičov je záťaž

„Je jasné, že rozchod rodičov je pre deti vždy záťažou. Je to pre nich veľmi stresová udalosť, ktorá radikálne zmení ich život. Rozhodne im to však môžete uľahčiť. Dôležité je predovšetkým to, aby ste sa s deťmi včas citlivo porozprávali a na ich prípadné vypytovanie im vždy dali odpoveď,“ upozorňuje psychologička Milena Nováková.

Najviac deťom škodí práve to, keď nevedia, na čom sú a čo bude ďalej. Zmizli dovtedajšie istoty i oporné body a rodičia miesto toho, aby poskytli jasné odpovede, mlčia alebo rôzne zahmlievajú. V týchto chvíľach deti trpia strachom z budúcnosti, veľa z nich ale, navyše, považuje rozvod rodičov za svoje vlastné zlyhanie.

Ako im to povedať?

Preto je nutné deťom všetko na rovinu vysvetliť. „Najlepšie je, keď si s nimi sadnete obaja, otec i matka, a vysvetlíte im, že ich máte veľmi radi a vždy zostanete ich rodičmi. Na tom sa nič nezmení a určite ich ani jeden z vás nebude mať menej rád. Poviete im i dôvod, samozrejme, adekvátne veku dieťaťa,“ radí psychologička. „Väčšinou je pri prvom rozhovore s mladšími deťmi dobré povedať, že sa hádate a už to medzi vami nie je také ako kedysi, a preto bude lepšie, keď spolu nebudete bývať. Keď sa deti budú pýtať, čo sa stalo, skúste im to nejako vysvetliť, napríklad povedzte, že sa to jednoducho niekedy stáva, ale že sa nemusia ničoho báť, pretože otec a mama tu pre nich budú stále,“ dodáva M. Nováková.