Posilňovne v prírode majú množstvo benefitov. V prípade starších ľudí je však dôležité budovať ich nielen kvôli fyzickému, ale aj duševnému zdraviu. 

Keď si pred rokom Julia Hawkins, prezývaná tiež „Hurikán“, dobehla po víťazstvo v amerických Národných seniorských hrách v Novom Mexiku, mnohým padla sánka. Mala totiž 103 rokov a potvrdila, že behať a športovať sa dá v každom veku. Ba čo viac, práve možnosť športovať pomáha človeku aj v takom pokročilom veku udržať sa fit nielen fyzicky, ale aj duševne. V súčasnej pandemickej dobe to pritom práve seniori nemajú ľahké. Začiatkom roka boli v záujme zdravia odlúčení od svojich blízkych, čo mnohí brali psychicky zle. Zatvorení vo vlastných domovoch či domovoch pre seniorov zároveň strácali možnosti pohybu a športu, čo im nepridalo na fyzickej pohode a ani na kondícii. Aj preto by každej komunite malo záležať na tom, aby budovala „posilňovne“ v prírode – workoutové zariadenia, ktoré sú bezpečné aj počas koronakaranté- ny, no zároveň dostatočne inkluzívne aj pre túto skupinu občanov.

Pozitíva prírodnej "posilňovne"

„Pozitívnym trendom v posledných rokoch je nárast počtu „posilňovní“ v prírode, resp. na verejnom priestranstve v mestách či obciach. Niektoré prvky sú určené primárne na cvičenie s vlastnou váhou tela, ale pribúdajú aj riešenia, ktoré plnohodnotne nahradia klasickú posilňovňu. Pozitívom je pohyb na čerstvom vzduchu a v dnešnej situácii aj výrazne nižšie riziko nákazy ako v klasickej posilňovni,“ vymenúva výhody odborník Miloslav Jurík zo spoločnosti Študio-21 plus, ktorá sa okrem detských ihrísk, športových herných prvkov, cyklostojanov zaoberá aj smart riešeniami v mestách.