Máte svoju trinástu komnatu, do ktorej ste nikdy nikoho nepozvali? Koľko v nej ukrývate tajomstiev, ktoré by ste za nič na svete nikomu neprezradili? Štúdia, ktorú zverejnil renomovaný vedecký časopis Journal of Personality and Social Psychology zistil, že každý z nás má v priemere trinásť tajomstiev. Päť z nich takých, ktoré sa nikdy nikto nedozvie.

Ako nám tajomstvá lezú do tela a duše

Prieskum o tajomstvách, ktorý sa skladá až z desiatich oddelených štúdií, zmeral nielen priemerný počet tajomstiev, ale aj ich dopad na našu psychiku a zdravie. Či už ukrývame akékoľvek tajomstvo, neveru, lož, podraz, zlú finančnú situáciu, podplácanie, nevinný flirt, ťaháky alebo bizarnú úchylku, vedci upozorňujú, že si chtiac-nechtiac narúšame pohodu, privodzujeme stres, úzkostné stavy a podlamujeme zdravie. „Keď ľudia premýšľajú o svojich tajomstvách, správajú sa tak, ako keby boli zaťažení skutočnou fyzickou záťažou. Zdá sa, že takýto silný účinok majú tajomstvá aj vtedy, keď v danom momente tajomstvo pred nikým neskrývajú," tvrdí hlavný autor štúdie Michael Slepian.

To tajomstvo totiž máme akoby stále v hlave. Je pozoruhodné, že stres, úzkosti či depresívne stavy nevyplývajú zo samotného zatajovania pred druhými alebo preto, že by sme sa vyhýbali  istým témam v rozhovoroch. Omnoho ťažšie je totiž vlastné tajomstvo ukryť pred sebou samým. Vedci doteraz zatajovanie vnímali ako súčasť komunikácie, ako niečo, čo v bežnej komunikácii chýba. V laboratóriách preto najnovšie skúmali, ako sa ľudia správajú pri zatajovaní, čo taja a ako to na nich vplýva. Zistili, že tajomstvá sa  vkrádajú do našej hlavy a narúšajú naše bežné myslenie.

Tajomstvo ako ťažký náklad

Prieskum tiež ukázal, že ľudia zaneprázdnení svojimi tajomstvami nedokázali napríklad robiť dobré úsudky. Prekážky sa im zdali väčšie, kopce strmšie ako v skutočnosti. Vzdialenosti omnoho dlhšie a fyzická námaha ťažšia, ako naozaj bola. Pritom to nie je preto, že by sme sa nejako neustále až utkvelo snažili svoju trinástu komnatu chrániť pred cudzími. Len málokedy sa stane, že musíme tajomstvo aktívne ututlávať. Omnoho častejšie na nás vyskočí niekde inde.

Podľa psychológov už len samotné pomyslenie na tajomstvo dokáže zamestnať našu myseľ premýšľaním o svojej neúprimnosti či istej opatrnosti vo vzťahu k iným. Ľudia vedia, že klamú, aj keď tajomstvo aktívne neukrývajú. Na tajomstvá najčastejšie myslíme práve vtedy, keď sme sami a myseľ sa len tak zatúla. „V skutočnosti sa nevyskytujeme často v situáciách, v ktorých musíme naše tajomstvá aktívne skrývať. Omnoho častejšie sa vkrádajú do našej mysle a narúšajú naše bežné myslenie,“ hovorí odborník. Práve táto neustála prítomnosť tajomstva v mysli škodí ľudskej psychike najviac.