Vidíte na nich nepokoj, majú všemožné tiky, vydávajú zvuky. Vo svojom odbore sú však poväčšine výnimoční. Reč je o ľuďoch, ktorí trpia Tourettovým syndrómom. Ide o poruchu, o ktorej ste možno doteraz ani len nepočuli.

Začiatok ochorenia

Porucha sa zvykne prvý raz prejaviť približne okolo siedmeho roku života, najneskôr však pred 21. narodeninami: „Katka bola počas celého detstva šikovné, komunikatívne dievča. Okolo roka začala sama chodiť, keď mala dva a pol roka, prestala sa v noci pomočovať a pomerne skoro začala aj rozprávať. V jedenástich rokoch však začala z ničoho nič požmurkávať. Nevenovala som tomu extra pozornosť a myslela som, že môže ísť o predčasnú pubertu a navyše sa k tomu pridal aj zápal spojiviek,“ spomína matka dnes 14-ročného dievčaťa. 

Katka zhruba pred rokom a pol začala pohadzovať hlavou a ochorenie sa naplno prejavilo až počas tohtoročnej zimenj dovolenky. Katka začala stavať na špičky, šklbala hlavou, lyžovala v kŕči so záklonom hlavy a „škľabila sa“ na svoje okolie. Neskôr sa pridalo podupávanie nohami, tľapnutie rukami do horného rámu dverí, obtieranie rukou o hranu stola a pod. Lekári si najskôr mysleli, že ide o epilepsiu, avšak jej matka pátrala na internete a podľa príznakov zistila, že Katka trpí Tourettovým syndrómom. 

Každý deň je iný

Katka nateraz navštevuje normálnu školu a je deviatačka a nemá ani žiadny špeciálny študijný plán. Spolužiaci aj učiteľka o jej ochorení vedia. V triede má aj dobrú kamošku a nesmejú sa jej, keď začne tikať. Sú však dni, keď Katka v škole nevydrží a musí ísť domov. Hladko neprebieha ani cesta do školy a keď Katka vidí červené auto, zakričí si, pretože nemá rada červenú. 

Mladá pacientka sa lieči na psychiatrii, no navštevuje aj klinického psychológa, kde skúša metódu reiki a taktiež chodí na kineziológiu (liečbu prostredníctvom tela). V škole ju najviac baví výtvarná výchova a telocvik. Sama maľuje obrazy, ktoré sa jej občas podarí aj predať, rada pláva, venuje sa tancu aj gymnastike. Najviac však sníva o kariére maliarky. 

Čo ho spôsobuje?