Koľký raz za posledných dvanásť mesiacov už hovoríte o tom, že by ste mali schudnúť? Lenže tuk na bokoch stále nemizne. „Mám veľa práce, nestíham chudnúť a cvičiť,“ vyhovára sa často väčšina z nás. Je tomu tak naozaj? Ukážeme vám, že stihnúť sa dá všetko. Chyba nie je v tom, že toho máte veľa. Chyba je vo vašej hlave.

Zdravý životný štýl lepší ako diéta

Ako hovorí výživová poradkyňa Jana Vašáková: „Čo by som odporúčala, je prestať hovoriť o diétach a začať žiť zdravým životným štýlom, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie na tele aj na duši.“ Tajomstvo úspechu je v hlave a potom v praktickom napĺňaní niekoľkých jednoduchých zásad, z ktorých tá najdôležitejšia znie: menej je viac. Žijeme v blahobyte, a to je ten problém.

Náročnú prácu, stres a pocity, že nič nestíhame a opakovane zlyhávame, zajedáme sviečkovou so šiestimi knedľami a pekáčom domácich buchiet, pretože – čo si budeme rozprávať – máloktorý liek „na hlavu“ funguje tak spoľahlivo ako jedlo. Keby sme si na seba urobili aspoň pár minút denne, naložili si zo všetkého polovičnú porciu, telo prinútili vystúpiť z auta a denne mu dali aspoň pol hodinky trochu zabrať, uspeli by sme. Aké jednoduché… tak prečo je taký jednoduchý recept pre toľkých ľudí neprekonateľným problémom?

Robte to kvôli sebe

„Nechudnite kvôli niekomu inému, ale kvôli sebe. Všetko, čo robíte, robíte sami pre seba a nie pre ostatných. Uvedomte si, že zdravie máte len jedno a že drastické hladovky, nevyvážené diéty a následné ‚napchávanie sa‘ na noc mu naozaj neprospievajú,“ upozorňuje výživová poradkyňa. Väčšina ľudí štartuje chudnutie a prípadnú zmenu životného štýlu práve novoročným predsavzatím – a to nie je ideálne. Zima je typickým obdobím zlých nálad a depresií, čo plánovaná redukcia jedálneho lístka ešte zhorší.

Problém je aj v tom, že väčšina ľudí vníma chudnutie a zmenu životného štýlu ako krátkodobú záležitosť. Myslia si, že keď na dva mesiace prestanú jesť rožky a doprajú si jedno jedlo denne, schudnú a potom sa pokojne môžu vrátiť k zabehnutému režimu. Ale to je obrovská chyba! „Udržať si hmotnosť býva najväčší kameň úrazu,“ hovorí psychologička Erika Matejková a dodáva: „Ak schudnete, telu trvá približne dva roky, kým sa zžije s novým nastavením a zastúpením tukov. Až po dvoch rokoch si nemusíte robiť starosti, že opäť rýchlo priberiete, ak si krátkodobo dožičíte viac ako zvyčajne.“