Niekto robí minimum a aj tak sa mu darí chudnúť. Vy pravidelne cvičíte, zdravo jete a aj napriek tomu sa vám nedarí zhodiť prebytočné kilá? Na vine môžu byť zákerní sabotéri vo vašej hlave. Tu je 5 prekvapivých dôvodov, prečo sa vám (možno) nedarí schudnúť.

Vaša minulosť 

Udalosti z detstva majú výrazný vplyv na celý náš život a pozitívne či negatívne formujú naše správanie, inteligenciu, sociálne vzťahy, ale aj prístup k jedlu alebo vlastnému telu. Stačí, aby niekto utrúsil negatívnu poznámku, ktorú možno ani nemyslí vážne, alebo ktorá má v skutočnosti celkom iný význam, a problém je na svete. Pretože ako deti sme sa s danou situáciou nedokázali vyrovnať a danú emóciu správne spracovať, uložila sa hlboko do podvedomia, odkiaľ celkom svojvoľne dodnes ovplyvňuje naše správanie a každodenný život. V mnohých prípadoch tak hnev a smútok z nepríjemného zážitku premieňajú jedlo na nástroj útechy a upokojenia emócií. A sabotujú naše snahy schudnúť. Pokúste sa preto spomenúť si na všetky negatívne pocity z minulosti a nechajte ich vyplávať na povrch. Pomenujte ich, všetky ich spíšte a uvedomte si, ako a prečo ničia váš život. Potom sa od nich pokúste odtrhnúť a nechajte ich odísť zo svojho života raz a navždy. Pokiaľ to nedokážete sami, vyhľadajte pomoc odborníka.

Váš vzťah

Podľa nedávnych štúdií ľudia, ktorí sú nešťastní v partnerskom zväzku, viac priberajú a hrozí im vyššie riziko obezity a s ňou spojených ochorení. Absencia dôvery, podpory, pomoci, komunikácie a duševných problémov v sebe, to všetko vedie nielen k nespokojnosti vo vzťahu, ale často tiež k negatívnemu prístupu k životu všeobecne, s čím súvisia pocity smútku a depresie. V takomto mentálnom stave sa preukázateľne znižujú či zhoršujú niektoré funkcie tela a človek sa častejšie obracia za upokojením k jedlu. Nešťastní ľudia tiež nemajú chuť cvičiť, čo danú situáciu len zhoršuje. Ohrozujúcim ideálnu váhu však, paradoxne, nie je len dlhodobý nešťastný vzťah, ale aj ten krátkodobý šťastný. A to v prípade, že človek začne bývať v spoločnej domácnosti s partnerom, ktorý nemá práve zdravé stravovacie návyky. Vo väčšine prípadov totiž podľa psychológov dochádza k osvojeniu si zvykov skôr negatívneho než pozitívneho charakteru.

Vaši priatelia

Váha priateľov má na nás údajne omnoho väčší vplyv, ako váha životného partnera či súrodenca. Dôvod? Sociálne normy a tlaky. Ľudia cítia potrebu „zapadnúť“ do kolektívu, preto je obezita „spoločensky nákazlivá“. Priateľské večere a návšteva barov tomu výrazne napomáhajú, pretože keď jeme v spoločnosti ďalších ľudí, skonzumujeme až o 35 % viac jedla, ako keby sme jedli sami. A čím väčšia spoločnosť, tým toho viac zjeme. Rovnako je zaujímavý fakt, že pokiaľ sedíme pri stole s osobou tučnejšou, než sme my sami, necítime sa až tak previnilo pri jedení dezertov, akoby sme sa cítili v spoločnosti chudšej osoby. Aj keď si ľudia rovnakej spoločenskej skupiny veľmi rýchlo osvojujú podobné návyky, dobrá správa je, že nielen tie negatívne, ale aj pozitívne. Pokiaľ sa jedna osoba zo skupiny rozhodne schudnúť, „nakazí“ tým obvykle aj ďalšiu. Pozitívnou zmenou vzoru správania, hlavne v skupine priateľov, tak môže dôjsť k osvojeniu si zdravšieho spôsobu života.