Zapálené vyrážky a čierne bodky: všetci sme sa s nimi stretli, všetci ich nemáme radi. Ako sa ich zbaviť? Je vôbec možné získať krásnu a čistú pleť bez nedokonalostí? 

Poznaj svojho nepriateľa

Možno si o bielych bodkách myslíte, že sú dospeláckou verziou veľkých, dráždivých a zapálených pupienkov, to však nie je presný príklad. Každý váš pór má svoju osobnú ochrannú vrstvu buniek, a rovnako ako každá bunka na vašej pokožke, aj tieto bunky ochranných vrstiev v póroch sú „navrhnuté“ tak, aby sa obmieňali v pravidelných intervaloch. Tak isto ako aj vám sa môže stať, že si svoju bielizeň jeden deň nevymeníte, i vaša pokožka niekedy nestačí reagovať v primeranom intervale na rôzne zmeny, a tak môže dôjsť k zablokovaniu póru namiesto jeho otvorenia. Bez únikovej cesty sa potom celé kožné bunky spolu s olejmi, bielkovinami a zvyškami mejkapu ocitnú uväznené v póre a vyvíjajú sa do bielej škvrnky pod nánosom hrubšej vrstvy kožných buniek.

Pár základných riešení

Čierne bodky sa vytvárajú podobným procesom – s výnimkou toho, že pór je otvorený a utesnený nesprávne odlúpnutými kožnými bunkami, ktoré vo vnútri oxidujú a menia tak svoju farbu na čiernu, zatiaľ čo zapálené pupienky sa objavujú pri výskyte baktérií.

Keďže biele bodky nemajú to isté bakteriálne prostredie, ktoré vytvára pupienky, neprebieha v nich rovnaký druh zápalových procesov, ktorý by z nich robilo opuchnuté a bolestivé miesta na pokožke. Ale pozor, zo zapálených miest môže neskôr, pri zanedbanej starostlivosti, vzniknúť tzv. biela bodka. Preto je dôležité zasiahnuť včas, a to cielene a presne. Dobrou správou je, že nemusíte investovať do inej súpravy pleťových prípravkov na prevenciu a liečbu bielych bodiek, stačí ich používať správnym spôsobom. V poprednej americkej dermatologickej ambulancii liečia akné, biele aj čierne bodky rovnakým spôsobom. Odporúčajú sa zamerať na biele bodky s dvojnásobným čistiacim režimom pokožky, obohateným len o kyselinu salicylovú, ktorá rozpustí zhrubnutú kožnú membránu a oslobodí tým vaše póry. Veľkým pomocníkom v tomto prípade môže byť retinol, ktorý podporí bunkovú obnovu pleti.