Partnerské vzťahy sú občas nevyspytateľné. Stret dvoch ľudí s rôznymi osobnosťami a vlastnosťami totiž niekedy spôsobuje vážne aj menej vážne konflikty, ktoré sú jeho prirodzenou súčasťou. No na to, aby vzťah fungoval a vydržal je doň potrebné investovať mnoho. Ktoré základné veci sú teda pre fungujúci a stabilný vzťah kľúčové? Odhalila to štúdia, ktorú publikoval portál Psychology Today.

V štúdii sa vedci z Canada’s Western University zamerali na základné elementy fungujúceho vzťahu. Vo svojom výskume analyzovali informácie až z 43 štúdií, ktorých sa zúčastnilo neuveriteľných 11 tisíc párov. Na základe takejto veľkej vzorky skúmaní sú teda výsledky naozaj relevantné.  Ktoré veci sú pre fungujúci a dlhodobý partnerský vzťah tie najdôležitejšie?

Empatia

Sila empatie sa vo všeobecnosti veľmi podceňuje a v partnerských vzťahoch zvlášť. O čo ale vlastne ide? Empatia znamená starať sa o blaho partnera rovnako ako o svoje vlastné a väčšinou určuje rozdiel medzi zdravým a nezdravým vzťahom. Ako však zistiť, že vášmu vzťahu chýba empatia?

Hlavným predpokladom je žiť v domnienke, že váš partner má rovnaké potreby a názory ako vy a že všetko prežíva rovnako. No hlavne v dlhodobých vzťahoch sa po čase príde na to, že to takto nefunguje. Každý sa totiž na veci pozerá inak, inak ich prežíva či vyhodnocuje. Je preto dôležité brať do úvahy vždy pohľad oboch strán. Vzťahy môžu kvôli rozdielom stroskotať, avšak empatia môže pomôcť predchádzať konfliktom aj napriek odlišným názorom partnerov.