Sociálne siete sa považujú za jeden z najlepších prostriedkov dnešnej doby. Vďaka nim môžeme byť v spojení s ľuďmi, ktorí sú od nás aj tisíce kilometrov. No rozmýšľali ste už niekedy nad tým, aký môže mať samotné vymieňanie si správ, inak povedané četovanie, dopad na medziľudské vzťahy? A najmä na ten partnerský? Možno budete prekvapení.

Četovanie a posielanie si vzájomných správ môže byť najmä vo vzťahoch na diaľku veľkým pomocníkom. No problémy nastávajú vtedy, keď denné vymieňanie si správ nahradí verbálnu komunikáciu. Ak je četovanie hlavným spôsobom komunikácie, môže dôjsť k rôznym nedorozumeniam a zbytočným konfliktom, ktoré vzťahu škodia. Netvrdíme, že denné četovanie s partnerom je pre vzťah len škodlivé, no je dobré pozrieť sa na situáciu z viacerých uhlov pohľadu. Aké má teda četovanie pre a proti?

Písanie zamilovaných správ zlepšuje a posilňuje vzťah

Samotné četovanie nemusí byť vždy problémom, práve naopak. Písanie si milých a zamilovaných správ, či vyznaní môže byť pre vzťah veľmi prospešné a zlepšuje jeho kvalitu. Je prirodzené, že pekná a úprimná správa nás poteší a v mnohých prípadoch dokonca zlepší náladu. A to nemusí ísť ani o nič svetoborné. Niekedy si navzájom stačí popriať dobré ráno alebo dobrú noc, či vyjadriť svoju oddanosť a lásku partnerovi. Aj takáto maličkosť vie byť pre vzťah veľkou vecou a spôsobí, že sa v ňom obe strany budú cítiť spokojne a šťastne.

Nadmerné četovanie môže byť problémom

Každá minca má dve strany a preto je jasné, že aj denné četovanie s partnerom má svoje úskalia. Za príliš častým četovaním vo vzťahoch môže byť napríklad potreba kontroly a žiarlivosť. Na prvý pohľad na tom nemusí byť nič zlé, pretože to súvisí so záujmom o partnera. No keď to vedie k prekročeniu hraníc kontrolovania, môže byť situácia naozaj neúnosná. 

Ďalším skrytým problémom pri četovaní je nevera. Nevera je v súčasnosti v partnerských vzťahoch veľkým problémom a podporujú ju tiež sociálne siete. Ak vidíte svojho partnera často s niekým četovať, je vám to logicky nepríjemné a začnete ho podozrievať z nevery. Nerobte však unáhlené závery a najskôr o „probléme“ s partnerom komunikujte. Nie vždy je totiž všetko také, ako sa zdá.