Rozmach dopravného priemyslu a nové trendy spôsobili to, že cestovaniu holduje stále viac a viac ľudí. V čom spočíva jeho čaro a prečo je podľa mnohých ľudí drogou? Čo vás cestovanie dokáže naučiť a s kým by ste mali cestovať? Odpovede na tieto otázky sme sa snažili priniesť na nasledujúcich riadkoch. 

Ako začať?

„Je to ako droga. Stačí, že vystúpim v Indii alebo Thajsku z lietadla, nadýchnem sa teplého sladkastého vzduchu a celý sa rozjasním. Niekedy len tak idem po ulici cudzieho mesta a nahlas sa začnem smiať. Pocit, ktorý pri ničom inom nezažívam. Všetky tie cesty ma obohacujú a ukazujú mi, aký môže byť môj život pestrý a že je to iné, ako len sedieť za počítačom,“ zveruje sa Miro, ktorý vášni cestovať prepadol počas dospievania, keď dovolenkoval s rodičmi. U mnohých z nás to možno začínalo takto a pre tých, ktorý doposiaľ veľa nenacestovali z toho vyplýva, že by to mali na začiatok len vyskúšať. Zvyšok už pôjde sám. 

Tá pravá realita

Prečo je cestovanie návykové ako droga? Väčšina názorov sa zhoduje v tom, že cestovanie nám ukazuje svet taký, aký skutočne je. Žiadny prefarbený svet z románov, ale čistú realitu. Nemýľme si však bežný model dovolenky, kde presedíme 10 dní v hoteli a na pláži s ozajstným cestovaním. To totiž musí byť na vlastnú päsť v exotickej krajine. Až táto skúsenosť vyvolá tú pravú túžbu cestovať ďalej a ďalej. 

Samozrejme, musíte byť typ človeka, ktorého nerozhodia zhoršené hygienické podmienky, alebo horšia strava. Možno teda skonštatovať, že cestovanie je pravdepodobne len pre silné povahy, keďže dosť často sa budete musieť popasovať s črevnými problémami a s tým, že všetko funguje inak, ako v turistickom sprievodcovi. 

S kým sa vydať na cesty?

Aj keď existujú jedinci, ktorý nemajú problém cestovať osamote, väčšina ľudí prišla na to, že nemôže cestovať sama, pretože by ich to prestalo baviť. Veľa z nich dokonca tvrdí, že nie je ani tak dôležité kam sa ide, ako to s kým sa cestuje.