Deti a my - Claim
Cestovanie je ako droga, ktorej sa oplatí podľahnúť

Rozmach dopravného priemyslu a nové trendy spôsobili to, že cestovaniu holduje stále viac a viac ľudí. V čom spočíva jeho čaro a prečo je podľa mnohých ľudí drogou? Čo vás cestovanie dokáže naučiť a s kým by ste mali cestovať? Odpovede na tieto otázky sme sa snažili priniesť na nasledujúcich riadkoch. 

Ako začať?

„Je to ako droga. Stačí, že vystúpim v Indii alebo Thajsku z lietadla, nadýchnem sa teplého sladkastého vzduchu a celý sa rozjasním. Niekedy len tak idem po ulici cudzieho mesta a nahlas sa začnem smiať. Pocit, ktorý pri ničom inom nezažívam. Všetky tie cesty ma obohacujú a ukazujú mi, aký môže byť môj život pestrý a že je to iné, ako len sedieť za počítačom,“ zveruje sa Miro, ktorý vášni cestovať prepadol počas dospievania, keď dovolenkoval s rodičmi. U mnohých z nás to možno začínalo takto a pre tých, ktorý doposiaľ veľa nenacestovali z toho vyplýva, že by to mali na začiatok len vyskúšať. Zvyšok už pôjde sám. 

Tá pravá realita

Prečo je cestovanie návykové ako droga? Väčšina názorov sa zhoduje v tom, že cestovanie nám ukazuje svet taký, aký skutočne je. Žiadny prefarbený svet z románov, ale čistú realitu. Nemýľme si však bežný model dovolenky, kde presedíme 10 dní v hoteli a na pláži s ozajstným cestovaním. To totiž musí byť na vlastnú päsť v exotickej krajine. Až táto skúsenosť vyvolá tú pravú túžbu cestovať ďalej a ďalej. 

Samozrejme, musíte byť typ človeka, ktorého nerozhodia zhoršené hygienické podmienky, alebo horšia strava. Možno teda skonštatovať, že cestovanie je pravdepodobne len pre silné povahy, keďže dosť často sa budete musieť popasovať s črevnými problémami a s tým, že všetko funguje inak, ako v turistickom sprievodcovi. 

S kým sa vydať na cesty?

Aj keď existujú jedinci, ktorý nemajú problém cestovať osamote, väčšina ľudí prišla na to, že nemôže cestovať sama, pretože by ich to prestalo baviť. Veľa z nich dokonca tvrdí, že nie je ani tak dôležité kam sa ide, ako to s kým sa cestuje.

Vybrať správneho človeka na svoju cestu je náročné. Strávite totiž veľa času s tou istou osobou a je teda potreba veľká miera tolerancie, pretože vám bude hroziť ponorková choroba. Najlepšie je vybrať si partnera, s ktorým ste rovnako naladení. Cestovanie však v tomto smere dokáže zázraky a to ako pozitívne tak aj negatívne. 

Naučí vás vážiť si svoj domov 

Nič z už spomenutých vecí neznamená, že by si svetobežníci nevážili svoju domovinu. Práve naopak, cestovanie vás môže naučiť vážiť si svoju vlasť oveľa viac. Ako spomína Jaroslav, ktorý precestoval zo Severu Európy až na Gibraltár bez použitia motorového dopravného prostriedku. Keď putoval rodným Českom, vtedy si uvedomil, aká je jeho rodná krajina nádherná a prístupná. Neobmedzoval ho žiadny ostatný drôt so zákazom vstupu a mohol voľne putovať cez lesy a lúky. Niekedy si práve tieto veci neuvedomujeme, kým neokúsime oveľa horšiu realitu iných krajín. 

Cestovanie ako vzťahový experiment

Dlhá spoločná cesta dokáže utužiť nejedno priateľstvo, ale na druhej strane aj rozbiť nie úplne ideálny vzťah. Ukáže totiž, čo všetko je v nás a odhalí našu pravú podstatu. Vo vypätých situáciách sa za nič neschováte a preto sa naplno prejavíte. Aj preto sú psychológovia za to, že z ľudí, ktorí si na cestách dobre rozumejú, sa môžu často vytvoriť ideálne partnerské dvojice. 

Aj preto možno malá rada na záver. Ak chcete niekoho poriadne spoznať a vyskúšať si ho, choďte s ním na niekoľko týždňov napríklad do Indie. Je to však recept len pre silné povahy: „Skúsil som to a odišiel s dievčaťom po troch týždňoch vzťahu na sever Thajska. Dopadlo to veľmi zle a na štvrtý deň sme sa rozišli a zvyšok cesty strávil každý osamote. Odvtedy už radšej takéto experimenty neskúšam a buď cestujem sám, alebo s overenými kamarátmi,“ približuje svoju skúsenosť Dávid. A ako ste na tom vy a cestovanie?