Každú hodinu sa v tele deje niečo iné. Niektoré orgány fungujú na maximum, iné odpočívajú (hovoríme o tzv. orgánových hodinách), a podľa toho vám tiež niečo ide lepšie a niečo úplne viazne. Podľa chronobiológie by to malo všeobecne platiť nasledovne.

23.00 – 1.00 hodina

Väčšina orgánov išla spolu s vami už spať. Regenerujú sa, dochádza k vyplavovaniu toxínov, telo odpočíva a čistí sa. A to je tiež dôvod, prečo predsa len bdie jeden vnútorný orgán – pečeň. Preto sa snažte urobiť všetko pre to, aby ste ju pred zaľahnutím nezaťažovali. Ani ťažkým jedlom, ani veľkým množstvom alkoholu. Inak by sa mohol práve v túto nočnú hodinu prebudiť aj žlčník. A bolel by o to viac, že hodinu po polnoci je telo na bolesť naozaj citlivé. Keď pred zaspatím držíte na uzde svoje chuťové poháriky, budete v túto nočnú hodinu aj spaľovať tukové zásoby – pretože aj v spánku telo potrebuje energiu a berie si ju práve z tukov.

3.00 hodiny

V túto nočnú hodinu je telo na najnižšom stupni svojej aktivity. Dych je plytký, pulz pomalý a tí, ktorí musia pracovať v nočnej zmene, majú práve teraz najväčší problém udržať sa bdelí. Telo všetkými zmyslami volá po spánku. Ani mozog nereaguje dvakrát svižne, preto sa neodporúča šoférovať, a už vôbec nie cestovať na dlhšie vzdialenosti.

4.00 – 5.00 hodín

Zatiaľ čo obličky vôbec nepracujú, prebúdzajú sa pľúca a dýchacie cesty. Preto sa môžu v týchto chvíľach budiť astmatici, alergici alebo ľudia s ochorením dýchacích ciest. A pokiaľ o žiadnej takej chorobe nemáte ani tušenia, a aj napriek tomu sa budíte práve okolo 4. hodiny, zájdite preventívne za doktorom.

5.00 – 6.00 hodín

Doba prebúdzania vnútorných orgánov. Zvyšuje sa produkcia hormónov, mozog začína vnímať okolie (hlavne sluchom) a pokiaľ ste v túto chvíľu zvyknutí vstávať, patríte k tým šťastlivcom, ktorí sú rýchlo činní a aktívni. Pred skúškami by toto mal byť aj ideálny čas na zopakovanie si učiva alebo prezentácie na poradu, pretože skvele funguje krátkodobá pamäť.

7.00 hodín

Pokiaľ ste už hore, maximálna činnosť hrubého čreva vás takmer určite dovedie do „onej miestnosti“. Telo sa zbavuje prebytkov a odpadu, stúpa aj krvný tlak.