Tak ako sa v zime bežne obliekajú teplé kabáty, bundy, šály, čiapky aj rukavice, do hrejivých tónov sa zahaľujú aj vône. Práve tie sú ideálne do chladného obdobia. Kým v lete z nich môže aj rozbolieť hlava, v zime sa naopak príjemne rozvinú. Obsahujú totiž kombináciu výraznejších a sýtejších tónov. Zimné vône majú svoje špecifiká, ale tiež osobné kúzlo. Nebojte sa na zimné mesiace roka siahnuť po ťažších vôňach.

Jarné a letné kolínske či toaletné vody zvyčajne prekypujú ľahkými sviežimi šťavnatými ovocnými a kvetinovými tónmi, v ťažších zimných vôňach ich nájdete len veľmi okrajovo. Naopak však vynikajú výraznejšími a tiež hrejivejšími ingredienciami, medzi ktoré patria hlavne orientálne kvety aj korenie, výrazné drevité tóny, škorica, pomaranč, obľúbené sú aj sladšie zmyselné prísady ako je vanilka, exotické ovocie, čokoláda, káva alebo med. Tento často povzbudzujúci kokteil má priaznivý vplyv aj na vaše pocity a dokáže aspoň čiastočne zlepšiť náladu.

Na šál i na vlasy

Zimné vône bývajú koncentrovanejšie a trvanlivejšie, najčastejšie sú preto v ponuke v podobe parfumovanej vody (Edp). Tá má vyššiu koncentráciu vonných zložiek ako napríklad toaletná voda a tak aj dlhšie vydrží. Preto stačí aplikovať menšie množstvo a nie je ani potrebné ju nanášať tak často. Ak chcete, aby vás obľúbená vôňa sprevádzala aj vonku, naneste ju napríklad na šál alebo kožušinový golier, dlho sa drží aj na oblečení z prírodných materiálov a samozrejme s ňou môžete prevoňať aj čerstvo umyté vlasy.

V zime sú obľúbené aj tuhé parfémy. Bývajú ukryté v malej okrúhle krabičke, takže praktické balenie môžete mať neustále pri sebe. Stačí potom naniesť na miesta, kde pulzuje krv, ako je zápästie, lakťová jamka, za uši, ľahko na spánky...

Ako vybrať voňavú fľaštičku?

A kedy je najlepšie zakúiť novú vôňu na zimu? Skôr dopoludnie. V tej dobe je ešte organizmus svieži, unavené nie sú ani čuchové bunky, takže majú lepšiu rozoznávaciu schopnosť. Ak ste práve tehotná, pamätajte na to, že počas tehotenstva sa vám menia nielen chute, ale môžete tiež inak reagovať na vône - to, čo vám predtým vadilo, vám zrazu môže pripadať krásne voňavé a rovnako je tomu aj naopak.