Skriňa je napchatá oblečením, no vy aj tak nemáte nič na seba? Potom máte asi zle vytvorený šatník. Čo s tým? Nemusíte si najímať štylistu ani bežať do obchodu minúť celú výplatu. Stačí naučiť sa správne kombinovať päť kúskov oblečenia v troch základných farbách.   

Mať štýl nemá nič spoločné s vekom, vašou veľkosťou alebo tým, koľko zarábate. Nie je také ťažké vyzerať (a cítiť sa) dobre ani v prípade, že vás móda veľmi nezaujíma. Prvý dôležitý krok je vytvoriť si dobrý základ šatníka. To docielite kombináciou troch základných farieb – čiernej, bielej, telovej – a niekoľkými nadčasovými kúskami oblečenia. Patria k nim klasické čierne nohavice, čierna sukňa po kolená, malé čierne šaty, biela košeľa a dobre padnúce rifle.

„Tieto kúsky sú univerzálny základ pre všetky vekové kategórie. Kúpte si jednofarebné bez prúžkov alebo bodiek. Tak ich ľahko skombinujete so všetkým ostatným z vašej skrine,“ radí módna návrhárka a štylistka Lucie Marková. Čierna, biela a telová sú neutrálne farby. Oblečenie v týchto farbách si môžete obliecť na väčšinu príležitostí, ktoré človeka stretávajú: od rande cez pracovnú schôdzku až po pohreb príbuzného. Samozrejme, že je vždy potrebné zobrať do úvahy akciu, na ktorú sa chystáte… Keď si však vytvoríte základ šatníka vo svojej obľúbenej ružovej, nemôžete sa čudovať, že v deviatich prípadoch z desiatich si nemáte čo obliecť.

Správne kombinácie

Keď budete mať doma tieto základné kúsky oblečenia, Lucie Marková radí vybrať ich zo skrine, rozložiť napríklad na posteľ a k nim postupne prikladať všetky ostatné veci, ktoré nájdete. Ľahko tak spoznáte, čo sa k sebe hodí, čo pôsobí zaujímavo alebo čo je nevhodné. Za krátky čas vymyslíte desiatky kombinácií, na ktoré by ste nahá ráno pred zrkadlom nikdy neprišli.  Nevyhnutnou súčasťou výbavy každej ženy by mala byť aj kvalitná kabelka a topánky. Doplní váš štýl, preto vyberajte starostlivo a nešetrite za každú cenu. Sledujte trendy, ale riaďte sa svojimi pocitmi a nenúťte sa do štýlu, ktorý nie je váš. A ako kombinovať základné farby?

Čierna farba

Opticky zoštíhľuje, nie sú na nej vidieť drobné nečistoty mesta, ľahšie skryje menej kvalitný materiál a je vhodná v kombinácii s hocijakou inou farbou. Základom šatníka je čierna sukňa po kolená, čierne nohavice a malé čierne šaty. Určite investujte do kvalitnej čiernej, bielej a telovej spodnej bielizne. Ak nosíte výstrihy, kúpte si okrem hladkej podprsenky bez čipky i odvážnejší kúsok do výstrihu. Zle skombinovaná bielizeň je základom ostatných prehreškov. Musíte sa cítiť dobre a pripadať si krásna aj pod šatami. Perspektívne si zadovážte čierne sako. Čierne sako vám dodá sebaistotu. Budete pôsobiť vyrovnane. Hodia sa k nemu tak džínsy a košeľa, ako aj čierne nohavice a čierna sukňa, ale buďte opatrná v kombinácii materiálov. Mali by byť čo najpodobnejšie. Nemiešajte matné a lesklé materiály, ak s nimi nemáte skúsenosti. Obvykle platí všetko matné, lesk použite len ako detail, na večerné príležitosti môžete tento princíp obrátiť.

Biela farba

Pôsobí čisto a elegantne. Budete pôsobiť krehko a žensky. Je vynikajúcou voľbou na rôzne blúzky a košele. Je dosť náchylná na znečistenie, ale ľahko skryje chlpy z domácich maznáčikov. Ak plánujete domov chlpatého kamaráta, vytvorte si aj svetlejší šatník.