Počuli ste už o nej? Milujú ju manažéri, ktorí zvyšujú efektivitu svojej práce, rovnako ako vyznávači východných filozofií, ktorí pátrajú po zmysle života. Pomáha zmeniť nastavenie mysle alebo regenerovať na psychickej aj fyzickej úrovni. Hladina alfa sa zdá byť priam čarovná. My vám dáme skvelé dôvody, prečo a ako sa na ňu “naladiť”.

Nie je hladina ako hladina

Hladiny sú frekvencie, na ktoré sa mozog nalaďuje. Počas dňa sa strieda niekoľko frekvencií podľa toho, ako sa mení aj naše fungovanie. Hladina alfa súvisí s upokojením, s cestou k svojmu skutočnému ja a s podvedomím. Tiež má na starosti uvoľnenie a relax. Do hladiny alfa sa dostáva mozog každého človeka, sú to tie stavy „spím aj bdiem“ tesne pred zaspaním a po prebudení. Cítite sa akoby mimo rytmu, ale myslíte a fungujete. V hladine alfa prežívate aj tie chvíle, kedy sa zahľadíte z okna vlaku a necháte plynúť myšlienky. Ste v nej počas masáže alebo pátrate po tom, kam vyrazíte cez víkend, skrátka, keď normálne myslíte. Je to frekvencia každodennosti, bežných aktivít, výrazne spojená s logikou ľavej hemisféry, a strávime v nej až 80 % času.

Stres je druhým menom hladiny gama a patrí trémistom a ľuďom trpiacim úzkosťami. Dostanete sa do nej aj pri veľkej fyzickej námahe, i preto sa chcete uvoľniť tým, že si zašprintujete alebo sa vám chce do niečoho bezhlavo búšiť. Pri tejto frekvencii mozog kmitá, je hektický, pod tlakom. V hladine gama robíme veľa chýb alebo hovoríme, čo by sme za normálnych okolností nepovedali. Je to hladina prešľapov, nervákov, hádok alebo chvíľ, kedy utekáme z boja a panikárime. Naopak, hladina delta je doslovne komatická. Mozog takmer nekmitá. Deje sa tak pri narkóze a v bezvedomí. A na hranici bezvedomia a hlbokého spánku je hladina théta. Tí, ktorí sa venujú meditáciu, sa do théty dokážu dostať aj vedome, táto schopnosť však súvisí s hĺbkou koncentrácie.

Prečo si vybrať alfu?

Stále nevidíte dôvod, prečo sa chcieť vedome dostávať do alfy? „Okrem toho, že sa upokojíte, ide o stav plnej koncentrácie pri uvoľnení tela aj mysle,“ uvádza Jitka Ševčíková, koučka, mentorka a lektorka kurzov pracujúcich s hladinou alfa. „Pamäť má v alfe zvýšenú schopnosť ukladať a vybavovať si, myseľ  rýchlo regeneruje, organizmus odpočíva, posilňujú sa životné funkcie a prirodzene sa tvoria endorfíny,“ dodáva odborníčka.

A výskumy dokonca ukazujú, že len dvadsať minút strávených v bdelej alfe nahrádza minimálne hodinu spánku. Tieto atribúty môžete využívať k rozvoju, uzdravovaniu, hľadaniu životných cieľov aj riešení problémov, ktoré sa s vami tiahnu už roky. V hladine alfa ste totiž v spojení s podvedomím, teda so skutočnými snami, túžbami, ale aj strachmi, modelmi správania, situáciami, ktoré vás formovali, so svojím skutočným ja, nemeneným vedomými myšlienkami. A so všetkým tým môžete pri správnom prístupe v hladine alfa pracovať vo svoj prospech.