Môže to byť po mesiacoch, môže to byť aj po niekoľkých rokoch. Niektorí bývalí partneri v nás skrátka stále vyvolajú množstvo neuveriteľných emócií. A aj veľa otázok: čo by bolo, keby nám to vtedy vyšlo? A nemohlo by nám to náhodou vyjsť práve teraz? Je oživovať staré spomienky dobrý nápad, alebo si pripravujete len zbytočné jazvy na duši?

Ozveny minulosti

„Domnievam sa, že to, či bývalý partner vyvolá nečakane kladné emócie, môže nastať z rôznych dôvodov. Samozrejme sa dá predpokladať, že vejár emócií je pestrejší, keď vzťah nebol úplne emočne uzavretý alebo keď s rozchodom prišla nadmerná bolesť. Aj to sa stáva, keď rozchod prišiel akoby z čistého neba a opustený človek ani nedostal vysvetlenie,“ hovorí k tomu psychologička.

Pretože ľudský mozog má tendenciu zabúdať na zlé a pamätať si to pekné, dochádza k obnoveniu citového vzplanutia dokonca aj s partnermi, ktorí nám v minulosti ublížili. Pri náhodnom stretnutí s nimi akoby sme zabudli na to zlé a pekné spomienky nám našepkávajú, že to možno nebolo také zlé. 

Nehovoriac o prípadoch, keď sa po čase stretneme s partnerom, ktorého sme opustili neuvážene a až neskoro sme docenili jeho vlastnosti, sny, životný cieľ. To sa potom city vracajú takmer samy.

Realita, alebo sen?

„Keď som ukončila vysokú školu, ukončila som aj vzťah s jedným mladým mužom. Všetko na ňom bolo skvelé, až na jednu maličkosť. Pokým som ja bola ambiciózna, on sa nikam nedral. A mne to prekážalo. Aj keď na to vtedy bolo ešte dosť času, začala som premýšľať o tom, ako by asi zabezpečil rodinu, keď nemá potrebu niečo v práci dokázať,“ spomína 32-ročná Marta.

„Opustila som ho viac-menej preventívne. Nič mi neurobil. Len nespĺňal jedinú moju predstavu. Roky plynuli, až sme sa nedávno znovu stretli. A viete čo? Stále mi je s ním tak dobre, stále ma dokáže rozosmiať a na to, čo medzi nami vtedy bolo, spomína doslova s láskou,“ pokračuje spomínaná žena.

„Aj preto som si začala klásť otázku, prečo sme sa vlastne rozišli. A on mi to pripomenul. Bola som netrpezlivá, chcela som od mladého chlapca, aby bol zodpovedným dospelým, čo som nebola ešte ani ja. Ale dnes taký je. V tom, čo robí, je veľmi úspešný. A príťažlivosť medzi nami stále funguje. Premýšľam preto o tom, či by sme nemohli skúsiť ešte raz to, čo nám nevyšlo,“ dodáva Marta ku svojmu príbehu, ktorý nie je celkom ojedinelý. 

Staronová blízkosť

Nakoniec je však vlastne takmer jedno, čo sa stalo v minulosti. Jednoducho sa zrazu ocitnete tvárou v tvár silným citom. A presne neviete, čo s nimi. Pretože pocit staronovej blízkosti, ozveny intimity, ktorá medzi vami bývala, to všetko môže byť silné a zvodné. A čím viac spoločných zážitkov ste mali, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa pripomenie veľa z nich, a pocit spolupatričnosti sa obnoví. 

V každom prípade to zo spomienok odplaví bývalé nedorozumenia. Aj tie, ktoré sa zdali byť neúnosné, zrazu vyzerajú malicherne. Ľahko môžete mať pocit, že sa dá začať odznova, a to s náskokom vyplývajúcim z minulého poučenia. Stať sa to môže každému z nás. Bez ohľadu na povahu alebo životné hodnoty. A je dokonca často jedno aj to, či sme práve single, alebo v novom vzťahu. Skrátka, dvakrát vstúpiť do jednej rieky sa dá! 

„Tento výrok totiž neznamená, že nikdy nebudem zvažovať vzťah s tým istým partnerom aj po druhý raz. Znamená to, že veci časom jednoducho nie sú rovnaké. Nemôžu byť. Ani partner, s ktorým sa stretneme po rokoch, nie je rovnaký. Teda vstúpiť s tým istým partnerom opakovane do vzťahu bude vždy svojím spôsobom iné. A nevidím dôvod, prečo to neskúsiť. Čo keď skutočne nastal ten správny čas pre oboch a vyjde to?“  kladie si pálčivú otázku psychologička.

Single vs. zadané

Pokiaľ ste sama, skúsiť vstúpiť do vzťahovej rieky po druhý raz má pre vás oveľa menšie riziká. Túžbou podľahnúť vábeniu staronovej lásky neohrozujete svoj súčasný vzťah, nedopúšťate sa žiadnych podvodov a lží, takže minimálne vaše svedomie môže byť pokojnejšie. 

Na druhej strane všeobecne je určite príjemnejšie mať pri takom znovu obnovovaní bývalej lásky pocit istoty vo vzťahu aktuálnom. Ibaže potom si musíte ako žena oscilujúca medzi dvoma vzťahmi, z ktorých jeden chápete len ako záložný, položiť aj otázku o kvalite toho záložného vzťahu.

Možno ste pred návratom bývalého partnera na scénu premýšľali aj o jeho konci. Inak by ste sa ťažko nechali tak jednoducho zviesť práve bývalým partnerom. A potom sa veľmi často stáva, že keď sa zadaný človek rozhodne pre ,experiment´, a ten sa nepodarí, dotyčný sa ,mentálne´ vráti do pôvodného vzťahu. Čo ak sa to však prezradí a vy prídete kvôli krátkemu poblúzneniu o dobré, stabilné, kvalitné partnerstvo?

Nekompromisná previerka

Áno, návrat expartnera na scénu vám môže celkom dobre preveriť, ako vám záleží na súčasnom vzťahu. Očarenie totiž rýchlo pominie. Pokiaľ by malo trvať dlhšie, už dáva podnety na premýšľanie o tom, či náhodou rovnako nepotrebujete po svojom boku niekoho iného, než práve máte. 

To sa stalo aj dvadsaťosemročnej Sáre: „Po roku nového vzťahu sa mi zrazu do života priplietol môj bývalý partner Rado. Rozprávali sme sa, smiali sa. Začali sme sa stretávať po robote, chodiť do divadla. A hoci medzi nami k ničomu nedošlo, uvedomila som si, že môj súčasný vzťah je vlastne o ničom. Odišla som od neho. Napriek tomu, že som nakoniec s Radkom strávila len jednu jedinú noc a ďalej sa vídame ako priatelia!“ 

Jednoducho len kamaráti?

Áno, aj tak sa môže skončiť vaše náhodné stretnutie s expartnerom. Môžu z vás byť priatelia a nemusí to byť nutne len spoločenské klišé. Váš bývalý bol nejaký čas súčasťou vášho života.

„V danom časopriestore to zrejme bolo pekné puto, znamenalo mnoho pozitívnych zážitkov a skúseností. Priniesol vzťah s daným človekom, blízkosť duší. A hoci sa pre vás partnerské puto skončilo, môže určite začať niečo nové. A či už podľahnete alebo nie, nakoniec môže byť stretnutie s expartnerom kladné. Môžete podľahnúť a zažiť pár pekných chvíľ, ale ísť ďalej svojou cestou, alebo získať skvelé priateľstvo na celý život. Nikdy neviete,“ dodáva odborníčka.

Preto nemusíte striktne odmietať návrat expartnera do života. Musíte – alebo mali by ste – len zvážiť, v akej forme sa znovu stane jeho súčasťou.

 

Foto: Shutterstock