Prípadov, keď má muž dieťa s inou a snaží sa to tajiť, je oveľa viac, než by sa mohlo zdať, upozorňujú odborníci. Niektorým sa existenciu druhej rodiny darí skrývať pár mesiacov, iným aj roky. Nakoniec to však skoro vždy praskne a je z toho pohroma pre všetkých. Dá sa jej v danej situácii vôbec zabrániť?

Mať dve alebo viac rodín už dávno nie je len špecialita mužov zo zahraničia, ktorí majú manželku a deti vo svojej rodnej zemi plus ďalšie tam, kde práve žijú, alebo mužov na vysokých pracovných postoch, kde nie je nikomu čudné, že občas nie sú doma. 

Pochopiteľne, že lekárovi, vrcholnému manažérovi alebo obchodníkovi sa paralelné vzťahy udržujú (a prípadných potomkov potom navštevujú) asi jednoduchšie ako úradníkovi pracujúcemu od pondelka do piatku od deviatej do piatej. 

Každopádne existencia ľavobočkov súvisí s mužovou profesiou len minimálne. Oveľa zaujímavejšie je pozrieť sa na psychologický profil takzvaných ambulantných otcov a ich motiváciu urobiť si nemanželské dieťa. V praxi psychológa Petra Šmolku sa objavuje hneď niekoľko typov a odborník ich pracovne rozdeľuje do týchto skupín.

Typy otcov

Naivný ťuťmák. Uverí príbehu o milenkinej neplodnosti, a tak získa pocit, že mu žiadne nebezpečenstvo nehrozí; tehotenstvo je pre neho šok. 

Teoretický romantik. Pripadá mu úžasne romantické, keď sa so svojou milenkou rozpráva o tom, ako by chcel, aby mala jeho dieťa. Najčastejšie priamo v intímnych chvíľkach. Bez toho, aby po ich odznení na niečo také vôbec pomyslel.

Muž háremového typu. Jeho motiváciou býva snaha naviazať si na seba milenku ešte viac než doteraz. Zvlášť v momente, keď má pocit, že by pre ňu mohol byť zaujímavejší nejaký iný, napríklad neženatý partner.

Muž šialenec. Ten, ktorý si chce na staré kolená ešte užiť strasti a radosti neskorého otcovstva. Prípadne chce len ďalej šíriť svoj výnimočný genofond. Bez toho, aby sa kvôli tomu musel rozvádzať a zakladať novú rodinu.

Stálo vám to za to?

Každému, kto počuje taký príbeh, musí logicky napadnúť otázka: Čo z toho tí muži majú? Veď mať jednu rodinu je dnes fyzicky, psychicky i finančne veľmi náročné, nieto ešte dve! Už len neustály stres z toho, že celý podvod bude odhalený, musí človeka ničiť. To už predsa nie je bežná nevera, ale ide o vzťahy, súčasťou ktorých sú deti! 

„Paradoxne práve adrenalín, zmes stresu, rizika aj neustáleho ohrozenia prezradením a strachu zo straty pevného zázemia, môže robiť z takého života pre muža celkom dobrodružnú záležitosť, aspoň dočasne,“ myslí si odborník. Tým nepopiera náročnosť na psychickú stabilitu otca, práve naopak: „Faktom je, že s dĺžkou trvania aj dvojkoľajnosti rastie obava z možných následkov, ako aj chuť to všetko povedať, priznať sa. Nie náhodou je potom táto situácia jednou z možných príčin samovražedného konania.“