Vysávanie, umývanie okien, poznáte to. Vianočné upratovanie a stres nie vždy môžu dopadnúť podľa vašich predstáv. Zastaví vás nepríjemná silná bolesť. Ak vás sekne v chrbte častejšie, ako by ste si želali a váš chrbát nie je ani trochu v dobrej kondícii, možno práve pre vás je tu táto bezbolestná metóda.

Škodlivé faktory vplývajúce na chrbticu

„Akútna bolesť, ktorá je signálom, že došlo k poškodeniu tkaniva, prichádza ako prvá a človek si ju uvedomí okamžite. Nie vždy však hneď pátra po príčine, v dôsledku čoho sa k liečbe nepristupuje včas,“ hovorí lekár Ireneusz Przewlocki. Štatistiky sú pritom alarmujúce, a to najmä v prípade bolestí chrbtice – v priebehu života sa s ňou stretne vyše 90 % ľudí. Vekovo ide tiež o čoraz mladších ľudí – je záležitosťou už štyridsiatnikov. „Pokiaľ ide o chrbticu alebo kĺby, najčastejšie príčiny akútnej bolesti sú zápalové reakcie a následky zápalov, ďalej akútne úrazy s preťažením, ako aj nadmernou a jednostrannou fyzickou záťažou. Ďalším z rizikových faktorov, ktoré bolesť spúšťajú, je aj užívanie niektorých antibiotík. No a do úvahy pripadajú aj geneticky podmienené degeneratívne ochorenia,“ vypočítava odborník.

Práve životný štýl – sedavé zamestnanie, málo pohybu, ale aj nadváha, stres či fajčenie, je jedným z najhorších novodobých faktorov. „Človek napríklad nie je uspôsobený na to, aby celý čas sedel. Môže stáť, ležať, ale sedieť nie, pritom sedíme najviac,“ hovorí špecialista. Najhoršia je pre chrbticu, najmä krčnú a driekovú časť, statická poloha s neprirodzeným predklonom hlavy, ako je to pri práci s laptopom či mobilom.

Rizikovou skupinou však nie sú len kancelárske typy, ale napríklad aj vodiči z povolania, zamestnanci pri pásovej výrobe a podobne. Hoci je potrebné, aby ste dodržiavali v práci prestávky na precvičenie tela, pozor tiež na jednostranné nadmerné zaťažovanie, napríklad pri športe, kde si tréningovú záťaž ordinujete sami, dokonca často bez strečingu a rehabilitácie. „Akútne bolesti vznikajú aj pri nesprávnych pohybových stereotypoch pri športovaní v spojení s poruchou statiky panvy a inými nerovnomernými preťaženiami pohybového aparátu,“ upozorňuje lekár.