Tiež neznášate jednoduché rady na duševnú rovnováhu? Banálne desatoro, ktoré sľubuje zázraky na počkanie? Tentoraz nechajte svoj kritický úsudok spať. Rebríček tipov na posilnenie psychickej stability zostavila uznávaná terapeutka, pedagogička a autorka série populárno-náučných kníh Vikki Stark z Veľkej Británie a to inak, ako ste zvyknutí.

Neverte ničomu medzi polnocou a šiestou ráno

Je noc, všade vládne pokoj a mier. Hoci zúfalo túžite zaspať, mozog ako naschvál generuje nekonečné reťazce myšlienok. A nie sú to upokojujúce predstavy, naopak. Z tmy sa vynárajú temné úvahy: V práci chystajú prepúšťanie. Musím zaplatiť povinné ručenie. Kolegyne sa na mňa v poslednej dobe nejako čudne pozerajú. Stop! Spomeňte si na príslovie „Ráno múdrejšia večera“ a nedopusťte, aby ste sa zamotali v špirále negatívnych myšlienok. Za denného svetla sa nič nezdá čierne.

Aj mimoriadne sa stane obyčajným

Dokonca aj veľmi drsné veci v živote, s ktorými si nemôžete jednoducho poradiť, sa stanú všednými, keď s nimi prestanete bojovať. Riešte problémy, ktoré majú východisko, a nezaoberajte sa vecami, s ktorými nič nezmôžete. Pokiaľ nemáte na vlastný dom so záhradou, ale sa tlačíte v paneláku, váš šéf je arogantný hlupák, alebo si jednoducho nerozumiete so svokrou, nie je veľmi pravdepodobné, že sa to v blízkej dobe zmení. Budete sa cítiť lepšie, keď prijmete fakt, že nemáte na výber.

Neberte sa tak vážne

Skúste sa každý deň zasmiať sami sebe. To neznamená, aby ste sa zhadzovali pred ostatnými, len udržujte potrebný nadhľad vo vzťahu k sebe. Iste, váš život je veľmi dôležitý, ale uvedomte si, že je medzi siedmimi miliardami ľudí na planéte. Skrátka, jeden z mnohých. Dar sebairónie je vzácny – a svedčí o sebavedomí.

Jednoducho si to „odsedieť“

Bývame vynervovaní z toľkých vecí, ktoré sú mimo našej kontroly. Pritom je to také jednoduché – pokúsiť sa zostať nad vecou. Toto odporúčanie sa týka napr. stresujúcich ciest lietadlom alebo rodinných akcií s príbuznými, ktorých práve „nemusíte“. Uveďte sa do pokojného režimu a nájdite si príjemný detail, ktorý vám pomôže „prežiť“ nepríjemné chvíľky. Pohľad z okna do záhrady, šálka dobrej kávy, pohodlná pohovka. Zvoľna dýchajte a uvidíte, že o chvíľu je po strese.

Prvé rozhodnutia bývajú najlepšie

Keď nad niečím dumáme príliš dlho, pravdepodobne sa vzďaľujeme najlepšiemu riešeniu. Intuícia je dobrá vec, hocikedy lepšia ako racionálna kalkulácia. Navyše – čím dlhšie nad niečím uvažujeme, tým väčšiu máme tendenciu radiť sa s okolím a podliehať cudzím názorom. Lenže ide o naše subjektívne rozhodnutie, s ktorým má okolie máločo spoločné. Nenechajte sa „stiahnuť“ a pri dôležitých rozhodnutiach myslite na seba. Dôsledky vášho rozhodnutia sa budú týkať vás.