Chytrí ľudia, ktorým to dobre páli, majú často lepšie zamestnanie, vyšší príjem a viac úspechov. Chceli by ste medzi takých patriť? Možno budete prekvapení, ale to, ako vyzeráte, hovoríte a aký dojem budíte u druhých ľudí, rozhoduje často viac ako vaše skutočné znalosti.

Prvý dojem je dôležitý

Viacero výskumov ukázalo, že za chytrých máme tendenciu považovať ľudí, ktorí vedia vytvoriť dobrý vizuálny dojem. Urobiť si o niekom prvotný názor je otázkou len niekoľkých sekúnd a je preto viac ako jasné, že vzhľad tu hrá výraznú rolu. 

Krása a upravenosť v nás totiž automaticky vyvolávajú pocity zdravia, prosperity a presnosti. Preto nikdy nepodceňujte to, ako sa obliekate. Naučte sa pracovať s vašim telo. Keď ho ovládnete, ovládnete aj myšlienky. Preto majte rovný chrbát, hlavu hore, priamy pohľad do očí, pevný stisk ruky a stály úsmev. Môžete si to aj nacvičiť a to prakticky kdekoľvek. 

Hovorte menej 

Chytrí ľudia dobre vedia, aká sila sa skrýva v umení počúvať. Všetci len stále hovoria, no výskumy ukazujú, že medzi tichými introvertmi, ktorí skôr počúvajú, je viac chytrých ľudí než medzi "urečnenými" extrovertmi. 

Nesnažte sa preto strhnúť za každú cenu pozornosť len na seba a skúste občas počúvať, čo vám vravia ostatní. Pomôže aj nasadiť „chápajúci“ úsmev a v nevyhnutnosti môžete povedať niečo osvedčené a to napríklad aj s odkazom na nejakého svetového velikána. Zapôsobíte tak lepšie, ako by ste len neustále hovorili o sebe.