Vybrať správne podkladový mejkap, aby plnil svoju funkciu, no pritom nepôsobil ako maska, nie je vždy jednoduché. Kto by predsa nechcel vyzerať prirodzene krásne? S týmito našimi tipmi to hravo zvládnete.

Unavená, povädnutá pleť

Pri bezproblémovej pokožke vám postačí spolu s vrstvou hydratačného krému vyhladzujúca podkladová báza s rozjasňujúcimi pigmentmi. Následne stačí len ľahký poprašok transparentného púdru a netreba už žiadny mejkap navyše. 

Ak by ste len potrebovali zamaskovať drobné nedostatky, skúste mejkap s obsahom drobných pigmentov, ktoré dokážu odrážať svetlo a opticky tak vyhladzujú pleť, pričom jej dodajú mladistvú sviežosť a eliminujú unavený sivastý tón. Pre extra efekt môžete na záver použiť na vystupujúce časti tváre, ako líca, nos a oblasť nad obočím, ešte rozjasňujúci púder. 

Starnúca pleť

Pokožka so zjavnými známkami starnutia potrebuje liftingový mejkap. Ten vyhradí drobné vrásky, zakryje pigmentové škvrny a eliminuje nežiadúcu dehydratáciu pleto. Zložky, ako sú silikón a polyméry, pokožku vypnú a spevnia, čím zabránia, aby sa mejkap rozlial do vrások. Vhodný je v tomto prípade aj obsah hydratačných látok a zložiek, ktoré stimulujú produkciu kolagénu a pomáhajú tak omladiť pokožku. 

Ak vás náhodou trápia pigmentové škvrny, vyberajte mejkap s väčšou krycou schopnosťou a odtieň blízky vášmu tónu pleti, nie farbe škvŕn. Plusom je, ak bude obsahovať aj UV filtre a vitamín C. Pred samotným nanesením mejkapu zamaskujte jednotlivé škvrny korektorom. 

Mastná pleť

Problematická pleť, ktorá potrebuje vyššie krytie, zároveň aj prípravok, ktorý sa nebude vplyvom mazu „rozpíjať“. Vhodné sú ľahké tekuté prípravky bez obsahu olejov alebo penové, minerálne či púdrové mejkapy, ktoré dokážu absorbovať maz a zanechávajú pleť matnú. Niektoré púdrové mejkapy sa dajú navyše použiť zasucha i zamokra. Suchý púder poskytuje ľahké krytie, mokrý variant, ktorý nanášajte tampónom, zase výraznejšie.

Najskôr použite matujúcu podkladovú bázu, ktorá vyhladí všetky nedostatky pleti, potom naneste mejkap. Pokiaľ obsahuje zložky púdru, nie je potrebné následne použiť žiadny fixačný prípravok. Keď pudrovať, tak len veľmi zľahka, stačí poprášiť leskami na čele a okolo nosa. 

Ak ide o zmiešanú pleť so suchými aj mastnými miestami použite hydratačný krémový mejkap na vonkajšie časti tváre a rozotrite ho smerom k nosu. Na záver poprášte transparentným púdrom mastiace sa časti v T-zóne. Tým sa make-up zafixuje a zabráni sa tomu, aby sa rozpíjal.