Deti a my - Claim
Ako vybrať správny podkladový mejkap na každý typ pleti?

Vybrať správne podkladový mejkap, aby plnil svoju funkciu, no pritom nepôsobil ako maska, nie je vždy jednoduché. Kto by predsa nechcel vyzerať prirodzene krásne? S týmito našimi tipmi to hravo zvládnete.

Unavená, povädnutá pleť

Pri bezproblémovej pokožke vám postačí spolu s vrstvou hydratačného krému vyhladzujúca podkladová báza s rozjasňujúcimi pigmentmi. Následne stačí len ľahký poprašok transparentného púdru a netreba už žiadny mejkap navyše. 

Ak by ste len potrebovali zamaskovať drobné nedostatky, skúste mejkap s obsahom drobných pigmentov, ktoré dokážu odrážať svetlo a opticky tak vyhladzujú pleť, pričom jej dodajú mladistvú sviežosť a eliminujú unavený sivastý tón. Pre extra efekt môžete na záver použiť na vystupujúce časti tváre, ako líca, nos a oblasť nad obočím, ešte rozjasňujúci púder. 

Starnúca pleť

Pokožka so zjavnými známkami starnutia potrebuje liftingový mejkap. Ten vyhradí drobné vrásky, zakryje pigmentové škvrny a eliminuje nežiadúcu dehydratáciu pleto. Zložky, ako sú silikón a polyméry, pokožku vypnú a spevnia, čím zabránia, aby sa mejkap rozlial do vrások. Vhodný je v tomto prípade aj obsah hydratačných látok a zložiek, ktoré stimulujú produkciu kolagénu a pomáhajú tak omladiť pokožku. 

Ak vás náhodou trápia pigmentové škvrny, vyberajte mejkap s väčšou krycou schopnosťou a odtieň blízky vášmu tónu pleti, nie farbe škvŕn. Plusom je, ak bude obsahovať aj UV filtre a vitamín C. Pred samotným nanesením mejkapu zamaskujte jednotlivé škvrny korektorom. 

Mastná pleť

Problematická pleť, ktorá potrebuje vyššie krytie, zároveň aj prípravok, ktorý sa nebude vplyvom mazu „rozpíjať“. Vhodné sú ľahké tekuté prípravky bez obsahu olejov alebo penové, minerálne či púdrové mejkapy, ktoré dokážu absorbovať maz a zanechávajú pleť matnú. Niektoré púdrové mejkapy sa dajú navyše použiť zasucha i zamokra. Suchý púder poskytuje ľahké krytie, mokrý variant, ktorý nanášajte tampónom, zase výraznejšie.

Najskôr použite matujúcu podkladovú bázu, ktorá vyhladí všetky nedostatky pleti, potom naneste mejkap. Pokiaľ obsahuje zložky púdru, nie je potrebné následne použiť žiadny fixačný prípravok. Keď pudrovať, tak len veľmi zľahka, stačí poprášiť leskami na čele a okolo nosa. 

Ak ide o zmiešanú pleť so suchými aj mastnými miestami použite hydratačný krémový mejkap na vonkajšie časti tváre a rozotrite ho smerom k nosu. Na záver poprášte transparentným púdrom mastiace sa časti v T-zóne. Tým sa make-up zafixuje a zabráni sa tomu, aby sa rozpíjal.

Suchá pokožka

Dehydrovaná pleť so suchými šupinkami potrebuje tekuté, prípadne krémové typy mejkapu na báze olejov s intenzívnymi hydratačnými látkami, ako sú napríklad glycerín, lanolín či ceramidy. Tie pokožku ihneď zvláčnia a pomôžu jej k jemnému a zdravému vzhľadu. 

Ak máte obzvlášť suchú pleť, použite na denný krém ešte doplnkovú starostlivosť a to buď hydratačnú bázu alebo v prípade začervenania prípravok na vyrovnanie farebného tónu. Potom stačí použiť len tónovací mejkap, alebo hydratačný mejkap s ľahkou textúrou. Pre suchú pokožku, ktorá je zároveň citlivá so sklonom k podráždeniu, treba najskôr použiť ľahkú bázu zelenej farby, ktorá stlmí začervenanie, a až následne aplikovať ľahký mejkap vo farbe pleti. Fixačný púder môžete v tomto prípade vynechať. 

Normálna pleť

Tuhé tyčinky, krémy, tekuté či púdrové formule. Kľudne si vyberte, aký typ chcete, podľa vlastných preferencií či príležitosti (napríklad na výraznejšie líčenie na večer). Ak máte bezproblémovú pokožku, vystačíte si cez deň s tónovacím krémom, ktorý krásne zjednotí farbu pleti a dodá jej zdravý, no najmä prirodzený vzhľad. V prípade drobnejších nedokonalostí použite následne na ich zakrytie korektor. Na večer môžete použiť krémový mejkap s rozjasňujúcimi účinkami. Dodá vám mladistvú sviežosť a jas.

Správny odtieň

Prirodzenosť mejkapu nedosiahnete, ak nebude jeho farba zodpovedať farbe vašej pleti. Žltkasté tóny sa slovanskej pleti hodia lepšie ako ružovkasté, ktoré pôsobia dosť neprirodzene, mdlo a pridávajú roky. Žlté pigmenty pleť nádherne zdokonalia a navyše neutralizujú začervenanie. S finálnym výberom sa radšej neponáhľajte a mejkap testujte radšej doma pomocou vzoriek, ktoré vám v dobrých predajniach poskytnú zadarmo. 

 

Foto: Shutterstock